Oszustwo na bank to coraz częstszy proceder
pixabay/jarmoluk
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Lutego 2020

Płacisz zbliżeniowo? Bank ostrzega przed oszustami, którzy sprytnie wykorzystują okazję

Oszustwo na bank to coraz powszechniejszy proceder. We wrześniu ubiegłego roku w Polsce zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa dotycząca płatności. Nowe przepisy mają zabezpieczać klientów przed kradzieżą poufnych danych. A przestępcy wykorzystują dyrektywę do swoich celów - wysyłają fałszywe wiadomości z prośbą o udzielenie danych bądź przelanie pieniędzy.

Oszustwo na kolejny bank

Tym razem przed oszustwem ostrzega Santander Bank. Przestępcy wysyłają fałszywe maile, w których powołują się na unijną dyrektywę PSD2. Przepisy wprowadziły m.in. nowe systemy zabezpieczeń w bankach. Jak podaje dziennik “Fakt”, to właśnie dyrektywa UE wprowadziła obowiązek zatwierdzania płatności za pomocą kodu PIN, gdy tego samego dnia dokonano ponad pięć transakcji zbliżeniowych. Innym zabezpieczeniem jest konieczność dwuetapowego procesu logowania się do bankowości elektronicznej.

oszustwo na Santander Bank

Oszustwo na Santander i przepisy UE

Oszustwo przestępców podających się za Santander Bank polega na tym, że klienci są proszeni o wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń i aktualizację swojej karty, która bez tych czynności zostanie zablokowana. Już w samej korespondencji można zwrócić uwagę, że coś jest nie tak - w mailu pojawiają się liczne błędy ortograficzne.

Na pierwszy rzut oka adres strony wygląda na poprawny, ale tak nie jest. Po najechaniu na link pojawia się inna strona i nie jest to centrum24.pl. Oszustwo przebiega w 3 krokach. Najpierw przestępcy proszą o wpisanie loginu, następnie hasła do bankowości elektronicznej, a na koniec pojawia się jeszcze okienko z miejscem na dane karty płatniczej. W ten sposób przestępcy próbują wyłudzić poufne dane. Tym razem skupiają się na danych kart płatniczych, ale informacje, które pozyskują, mogą być wykorzystane do innych celów.

Od lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latOd lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latCzytaj dalej

Santander radzi klientom, jak nie paść ofiarą oszustwa

Santander Bank przestrzega swoich klientów, aby uważnie czytali treść maila (w tym przypadku, i w innych często też, pojawiają się literówki a cały komunikat to jedno długie zdanie - to powinno zwiększyć czujność). Bank prosi też, aby nie klikać w linki w wiadomościach od nieznanego nadawcy (warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak zbudowany jest adres e-mail nadawcy, przestępcy często prowadzą „grę słów”).

Aby nie paść ofiarą oszustwa, Santander radzi, aby zawsze się upewnić, czy znajdujemy się na właściwej stronie banku. Na koniec instytucja przypomina, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących płatności, logowania czy korespondencji warto się skontaktować z pracownikami banku.

Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internauci wpłacili 400 tys zł. Zbiórka zgłoszona do prokuratury
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Zostało mało czasu. Można odzyskać od państwa grube pieniądze, trzeba się spieszyć
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News