Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Oszuści znowu atakują. Na celowniku e-recepty, NASK alarmuje
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.07.2023 21:28

Oszuści znowu atakują. Na celowniku e-recepty, NASK alarmuje

Oszustwo internetowe
East News

Wyłudzacze danych internetowych ponownie zaatakowali. Tym razem na celowniku znaleźli się wszyscy pacjenci - narzędziem oszustów stały się bowiem e-recepty.

Uwaga na fałszywe e-recepty

Internetowi oszuści postanowili skierować swoje działania w zupełnie nowym kierunku. Dotychczas bowiem podszywali się pod banki lub instytucje finansowe, aby wyłudzić np. login i hasło do bankowości internetowej.

Jak podaje portal Interia.pl, na celowniku oszustów znaleźli się dosłownie wszyscy Polacy. Tym razem bowiem chodzi o fałszywe e-recepty.

Nowy front oszustów

O nowej metodzie oszustów poinformowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Atak polega na tym, iż oszuści podszywają się pod portal pacjent.gov.pl i wysyłają wiadomości e-mail do ofiar.

Z informacji NASK przekazywanych przez Interię wynika, że w e-mailu znajduje się informacja o wystawieniu e-recepty. Ta z kolei znajduje się w załączniku. 

Uwaga na e-maile

W rzeczywistości jednak, załącznik znajdujący się w mailu jest plikiem URL, który po otwarciu pobiera na komputer wirusa. Oprogramowanie następnie kradnie loginy oraz hasła z komputera.

Co zrobić, jeżeli takiego e-maila otrzymamy? Dopóki załącznik nie zostanie uruchomiony, nic złego nie powinno się stać - wystarczy zatem usunąć e-maila z poczty, aby pozbyć się zagrożenia.