BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces

10 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Miały być “cudowne” i zawierać niezwykły związek chemiczny, a okazały się wielkim oszustwem. Rusza proces prezesa firmy, która oszukała prawie 700 osób poprzez sprzedaż garnków.

Oszustwo na wspaniałe garnki

Prawie każdy co najmniej raz słyszał ostrzeżenie lub historię o pokazach, na których można było zakupić garnki i inne naczynia. O zaproszeniach na nie już nie wspominając.

Jak podaje Interia, “cudowne” garnki sprzedawane po bardzo wysokich cenach kupiło blisko 700 seniorów. W większości były to osoby w wieku 80 lub 90 lat.

Nie chodzi jedynie o same garnki. Akt oskarżenia prezesa firmy, oprócz oszukania klientów na łączną sumę ponad 2 mln zł, zawiera również zarzut dokonania oszustw podatkowych na łączną kwotę 12 mln zł. W sumie przedstawiono mu aż 684 zarzuty oszustwa.

Nieistniejący związek chemiczny

Oszustwa miały miejsce między 2011 i 2013 rokiem. Ponieważ od początku okresu “cudownych garnków” minęło już 12 lat, część poszkodowanych osób niestety nie dożyła początku procesu.

Ze słów prokuratora Szymona Dąbrowskiego cytowanego przez Interię wynika, że seniorzy, którzy otrzymali zaproszenie na pokazy, zostali wprowadzeni w błąd przez sprzedawców. Zapewniano nawet, że w garnkach znajduje się związek chemiczny, który w ogóle nie istnieje.

Przerzucanie odpowiedzialności za proces

Oszustwo nie polegało jedynie na sprzedaży garnków. Wielu seniorów podczas zakupu nieświadomie podpisywało umowy kredytowe na wysoki procent, ponieważ nie dysponowali oni gotówką.

Proces prezesa firmy miał rozpocząć się już w lipcu 2022 roku. Przerzucanie się odpowiedzialnością między sądami spowodowało jednak opóźnienie. Jak podaje Interia, ostateczną decyzję który sąd powinien się zająć sprawą podjął poznański Sąd Apelacyjny.

Tagi:

oszustwoPoznańemeryci

Podobne artykuły

Polska i Świat

“Cudowne uzdrowienie”. Mężczyzna stracił znaczny stopień niepełnosprawności, choć nie był na komisji
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Handel

Branża wędliniarska chce, by UOKiK skontrolował ceny mięsa. Zdaniem rzeźników są one zbyt niskie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]