BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 30.04.2017. n/z Logo grupy Orlen.

East News, Arkadiusz Ziolek

Orlen będzie brał mniej ropy z Rosji. Zmiany w nowym kontrakcie z Rosneftem

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Orlen zawarł umowę z Rosneftem, rosyjskim dostawcą ropy. Nowy kontrakt opiewa na 3,6 mln ton ropy rocznie, czyli o ok. połowę mniej niż przy okazji poprzednich dostaw. Umowa, która obowiązywała do 31 stycznia br. przewidywała 5,4-6,6 mln ton roczni

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są detale kontraktu Orlenu

  • Jak Orlen wyjaśnia mniejsze dostawy ropy

  • Skąd jeszcze Orlen sprowadza ropę

Orlen kupuje mniej ropy od Rosjan

PKN Orlen zawarł umowę z rosyjskim koncernem Rosneft na dostawę 3,6 mln ton ropy rocznie, czyli 300 tys. ton miesięcznie. Orlen przekonuje, że zmniejszenie ilości dostaw nie wpłynie na płynność posiadania surowca.

- Ograniczenie dostaw ropy w ramach umowy z Rosneft niczego nie zmienia z punktu widzenia stabilności dostaw do rafinerii Grupy ORLEN i paliw w regionie. Jesteśmy gotowi na takie wyzwania, bo prowadzimy konsekwentną politykę dywersyfikacji dostaw i nawiązaliśmy relacje z producentami ropy z innych regionów świata. Równolegle mamy solidną pozycję na rynku spotowym - mówi cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Szef polskiego koncernu odniósł się także do zmniejszenia dostaw na swoim koncie na Twitterze. Podkreślił, że Orlen jest gotowy na taki krok dzięki dobrym relacjom z innymi partnerami międzynarodowymi.

"Koncern korzysta z każdej możliwości, która jest atrakcyjna ekonomicznie, a jednocześnie wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie na rynku. PKN ORLEN aktywnie poszukuje przy tym nowych rynków i poszerza portfel dostawców oraz gatunki ropy" - pisze Orlen.

Orlen ma inne źródła dostaw

Polski koncern paliwowy podkreśla, że na bieżąco sprawdza możliwości zakupu oraz stopień komplementarności różnych gatunków ropy z technologią wykorzystywaną przez Orlen. Jednocześnie zaznaczono, że podejmowane działania uzależnione są od warunków międzynarodowych.

Orlen swoje działania uwarunkowuje głównie od zwiększonego popytu na gotowe produkty naftowe. Określone gatunki ropy zwiększają możliwość otrzymania średnich destylatów.

Aktualnie Orlen posiada długoterminowe kontrakty m.in.: z Arabią Saudyjską, Rosją oraz dostawy spotowe m.in. z Morza Północnego, Angoli, czy Nigerii.

"Ponadto PKN ORLEN po raz pierwszy w historii zabezpieczył na początku marca br. w ramach kontraktu terminowego dostawy amerykańskiej ropy. Umowa z Exxon Mobil, największą spółką paliwową na świecie, przewiduje dostarczenie łącznie ok. 1 mln ton surowca w ciągu roku obowiązywania umowy na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN w Polsce, Czechach i na Litwie" - podkreśla Orlen.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >