BiznesINFO.pl
Orlen podpisał umowę z amerykańską firmą

No machine-readable author provided. Hedavid assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Orlen podpisał umowę na dostawy ropy. Dostarczą jej Amerykanie

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Orlen poinformował wczoraj o podpisaniu umowy z Exxon Mobil - największą spółką paliwową na świecie, na mocy której w ciągu roku dostarczone zostanie ok. 1 mln ton surowca na potrzeby rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką umowę podpisał Orlen

  • Jaki produkt dostarczy amerykańska firma

  • Jakie dalsze plany ma PKN Orlen

Orlen podpisał umowę z największą spółką paliwową na świecie

We wczorajszym komunikacie PKN Orlen poinformował, że po raz pierwszy w historii zabezpieczył dostawy amerykańskiej ropy w ramach kontraktu terminowego. Na mocy umowy podpisanej z Exxon Mobil największą spółką paliwową na świecie w ciągu roku dostarczonych zostanie łącznie ok. 1 mln ton surowca na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN w Polsce, Czechach i na Litwie.

- Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy proces dywersyfikacji dostaw ropy, rozszerzając nasze portfolio o dodatkowy wolumen surowca amerykańskiego - poinformował Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Od początku moim priorytetem było i jest nadal stabilne zaopatrzenie wszystkich rafinerii Grupy ORLEN, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw w regionie. Przez ostatnie trzy lata z sukcesem wzmocniliśmy relacje z największymi światowymi producentami ropy, w tym Saudi Aramco oraz zabezpieczyliśmy nowe kierunki dostaw, na przykład z Afryki Zachodniej. W ten sposób zwiększaliśmy również bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, ograniczając uzależnienie wyłącznie od jednego dostawcy - dodał.

Wysokiej jakości surowiec

Jak podaje Orlen, terminowy kontrakt na zakup amerykańskiej ropy to m.in. wynik analizy PKN ORLEN w zakresie komplementarności różnych gatunków ropy z możliwościami technologicznymi rafinerii koncernu.

Zakup ropy WTI (West Texas Intermediate), która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami gęstości i zawartości siarki, przełoży się na wzrost uzysków. Dzięki wspomnianym właściwościom z surowca można otrzymać dużą ilość tzw. produktów białych, jak benzyna czy olej napędowy.

W komunikacie przypomniano też, że rafinerie Grupy ORLEN są obecnie zaopatrywane w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli, czy Nigerii.

Tagi:

PaliwoOrlenenergetyka

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >