fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 03.10.2020. n/z Logo grupy Orlen.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 7 Lutego 2021

Orlen wejdzie z impetem w kolejną branżę. Będzie stawiał własne paczkomaty

Orlen nie próżnuje i nie czeka na mannę z nieba. Zamiast tego postanawia sam ją wytwarzać i szturmem bierze kolejną branżę. Tym razem Orlen wziął na celownik automaty paczkowe, których rynek i tak stale się ściska. Czy znajdzie się jeszcze miejsce dla Orlenu i czy konkurencja może drżeć ze strachu przed spółką Skarbu Państwa?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką strategię dla swoich paczkomatów przygotował Orlen
  • Czy znajdzie się miejsce na rynku dla polskiego giganta
  • Jak na wieść o paczkomatach Orlenu zareagowali Internauci

Orlen szturmuje paczkomaty

Wydawać by się mogło, że po przejęciu Polska Press i rozpoczęciu procesu repolonizacji mediów, Orlen zaczerpnie oddechu i na chwilę zwolni tempa. Nic bardziej mylnego, bowiem Daniel Obajtek zostawił za sobą spekulacje jakoby wybierał się po stołek premiera i szturmuje kolejną branżę.

To, co zaczyna wyprawiać Orlen budzi niepokój wielu Polaków, którzy zauważają, że z założenia jest to spółka Skarbu Państwa skupiająca się na przemyśle naftowym. Obecnie Orlen jest także właścicielem koncernu medialnego, a to nie jest to, czym przemysł naftowy się zajmować powinien. Okazuje się, że Orlen nie zwalnia tempa i zainwestuje w automaty paczkowe.

Idea automatów paczkowych pojawiła się w opublikowanej niedawno strategii Orlen2030. "Na bazie sieci Ruch, Koncern rozwinie formaty sklepowo-gastronomiczne poza stacjami paliw, rozbuduje własną sieć punktów odbioru paczek i ofertę e-commerce" - podkreślono w komunikacie. Czy to oznacza, że w przyszłości będzie konkurował z popularnym obecnie InPostem?

- W ciągu dwóch lat chcemy postawić 2 tys. maszyn paczkowych. A przez wykorzystanie przewag logistycznych i mając obecnie łącznie ponad 3 tys. punktów sprzedaży w całej Polsce, rozwiniemy usługi kurierskie - mówi prezes Orlenu, Daniel Obajtek cytowany przez rp.pl.

Orlen idzie w kolejną branżę

Rozstawienie automatów przez Orlen budzi spore kontrowersje, bowiem w efekcie będzie konkurował również z Pocztą Polską. Jakiś czas temu to właśnie Poczta Polska poinformowała o rozstawianiu swoich paczkomatów. Wówczas Poczta Polska informowała, że automaty paczkowe planuje rozstawić m.in.: w galeriach handlowych czy przy swoich placówkach.

Do pomysłu Orlenu z dużą dozą dystansu podchodzą także Polacy. W internecie nie brakuje komentarzy dotyczących tego, że pomysł jest pozbawiony sensu, a Orlen po prostu chce położyć łapę na kolejnej branży. Jednocześnie Internauci przypominają, że na stacjach benzynowych można już odbierać paczki.

Co zatem wyjdzie z orlenowskiego pomysłu? Ciężko powiedzieć - stwierdza serwis Cashless. Przypomnijmy, że poza paczkomatowym potentatem, którym bez wątpienia jest InPost, ustawienie swoich automatów planuje także Allegro.

Rynek bez wątpienia się zacieśnia, bo chiński Alibaba także walczy o swoją pozycję na rynku w tym zakresie. W fazie testów pozostają także paczkomaty Żabki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News