Allegro wchodzi na giełdę
Wikimedia Commons Hubert Śmietanka CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 10 Października 2020

Odważny krok Allegro. Debiutuje na giełdzie

Allegro na polskim rynku jest już od 1999 roku. Spółka, która stworzyła najpopularniejszą w kraju platformę transakcyjną on-line właśnie będzie debiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Analitycy oceniają, że może być to mocne wejście na rynek.

Allegro wejdzie na giełdę

Allegro wejdzie na giełdę 12 października, a akcje mają wejść do obrotu 15 minut po rozpoczęciu notowań, czyli o 9.15. Celem opóźnienia jest zadbanie o wydajność systemu giełdowego, gdyż istnieją spore podstawy, aby sądzić, że akcje znanego portalu aukcyjnego będą cieszyły się sporym zainteresowaniem. Takie rozwiązanie stosuje się z reguły przy dużych debiutach. Allegro będzie trzecim debiutantem na tym rynku i 437. spółką notowanym w GPW.

Wprowadzone zostanie 213,5 mln akcji, wartych łącznie 9,2 mld zł, czyli jak podaje Bizblog 190,3 mln istniejących papierów za 8,2 mld i 23,3 mln nowych za 1 mld zł. Inwestorzy instytucjonalni otrzymali 180,9 istniejących akcji i 23,3 mln nowych, a detalicznie 93,3 mln istniejących. Pierwszego dnia cena akcji Allegro ma kosztować 43 zł, a wartość giełdowa całej spółki 44 mld złotych.

Allegro może zaliczyć "wejście smoka"

Bizblog wskazuje na to, że może nie być to dobry moment na wchodzenie na giełdę. W piątek przed końcem sesji prognozy nie były zbyt dobre. Istnieje jednak możliwość, że tak duża spółka, jak Allegro wchodząc na giełdę, może zaliczyć spory wzrost wartości i pozytywnie oddziaływać na całą giełdę. Wiele wskazuje na to, że popyt na akcje Allegro będzie naprawdę ogromny.

Co ciekawe, Allegro 5 maja 2017 roku, zostało wpisane do Rejestru Handlowego i Spółek w Luksemburgu pod numerem B214830. Do przekształcenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną doszło 27 sierpnia 2020 roku. Spółka oprócz platformy handlowej posiada również porównywarkę cenową Ceneo. Miesięcznie ruch na Allegro to ok. 20 mln użytkowników i jest jedną z dziesięciu największych na świecie stron internetowych e-commerce.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News