BiznesINFO.pl
Pexels/MART PRODUCTION

Pexels/MART PRODUCTION

Orchard Lake do zamknięcia. Afera finansowa i doniesienia o molestowaniu gwoździem do trumny

3 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Orchard Lake, seminarium kształcące polonijnych kleryków w Michigan, zostanie zamknięte. Uczelnia przekonuje, że powodem tej decyzji jest sytuacja demograficzna w USA i większe możliwości zawodowe w Polsce. W sprawie rektora ks. Mirosława Króla, współpracownika kard. Stanisława Dziwisza oskarżonego o molestowanie seksualne, milczy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są oficjalne powody zamknięcia Orchard Lake

  • Jakie są powiązania ks. Mirosława Króla z kard. Stanisławem Dziwiszem

  • O co jest oskarżany rektor uczelni

Orchard Lake kończy działalność

Orchard Lake to seminarium w amerykańskim stanie Michigan, które kształci polonijnych kleryków od 1885 r. Na oficjalnej stronie uczelnia poinformowała, że zakończy działalność po roku akademickim 2020/2021.

- To była wspaniała instytucja, która uczyniła bardzo wiele dla wiary i dla Polonii, wypełniając swoją misję przez bardzo długi czas - stwierdził Stephen Gross, przewodniczący Rady Regentów. Jego zdaniem misja Orchard Lake dobiegła końca.

Jakie są oficjalne powody tej decyzji? W komunikacie Orchard Lake wspomina o “spadającej rekrutacji wynikającej ze zmieniającej się demografii Stanów Zjednoczonych” i większych możliwościach zawodowych dla duchownych w Polsce. 

Priorytetem dla Orchard Lake jest umożliwienie ukończenia studiów w innych miejscach pozostałym 11 seminarzystom. Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy uczelnianego kampusu i budynków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orchard Lake milczy w ważnej sprawie

W oświadczeniu nie pojawia się odwołanie do skandalu, który sprawił, że o Orchard Lake usłyszał cały świat. Rektor seminarium ks. Mirosław Król został oskarżony przez dwóch byłych podwładnych o molestowanie seksualne.

Mężczyźni złożyli przeciwko duchownemu pozew cywilny. Proces toczy się przed amerykańskim sądem federalnym, a w sprawę zaangażował się również stanowy prokurator generalny. Jak na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

Ks. Mirosław Król jest przyjacielem i bliskim współpracownikiem kard. Stanisława Dziwisza. Z ustaleń TVN24 wynika, że to właśnie kardynał miał zabiegać o objęcie stanowiska rektora w Orchard Lake przez ks. Mirosława Króla. Duchowny udał się z wizytą do seminarium w 2018 r.

Mimo tego hierarcha kościelny zaznaczył w rozmowie z TVN24, że sprawa Orchard Lake go nie dotyczy, a znajomość z ks. Mirosławem Królem nie jest zażyła. Sam oskarżony twierdzi, że jest “kompletnie niewinny”.

Tymczasem z ustaleń Onetu wynika, że nękanie księży i kleryków w Orchard Lake zdecydowanie przybrało na sile w ciągu ostatnich kilku lat. Z kolei stacja TVN24 wyemitowała reportaż “Królestwo”, w którym wypowiadają się ofiary homoseksualnych napaści w Orchard Lake.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

KościółUSA

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Paliwo samochodowe – rodzaje, właściwości, charakterystyka

Polska i Świat

Węgierska firma w końcu wchodzi do Polski. Pierwszy punkt już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

"Chleb grozy”. Nie brakuje w Polsce miejsc, gdzie za chleb zapłacisz 32 złote

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >