
Kolejny wielki operator wprowadza kary za niepłacenie abonamentu. Lepiej nie rób sobie długów
Dotychczas operator Orange należał do jednej z niewielu sieci w Polsce, które nie stosowały tego typu restrykcji. Teraz dowiadujemy się jednak, że Orange wprowadzi karę za nieopłacony abonament lub niespłacone raty. Tym samym Orange dołączy do sieci T-Mobile i Plus, które już od dłuższego czasu postępują w ten sposób. Utrudni to oszustom sprzedawanie telefonów z drugiej ręki.
Za nieopłacony abonament grozi kara od Orange
Jak donosi portal dobreprogramy.pl, od poniedziałku (20.07) klientów operatora Orange obowiązuje kara za nieopłacony abonament i niespłacone raty. Najnowsza wersja regulaminu Orange przewiduje, że w przypadku, gdy klient nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych Orange będzie blokować takiej osobie telefon po numerze IMEI (International Mobile Equipment Identity), czyli numerze identyfikacyjnym indywidualnie przypisywanym każdej komórce.
Blokada telefonu komórkowego z powodu nieuregulowania abonamentu lub niespłacania rat uderzy nie tylko w klientów, którzy nabyli telefon u operatora Orange. Utrudni także życie oszustom, którzy kupują telefony na raty, po czym sprzedają je w internecie. Urządzenia pozostają jednak niespłacone. Jeśli operator zdecyduje się na zablokowanie numeru IMEI, telefon staje się bezużyteczny i okazuje się, że ofiara oszustwa wyrzuciła pieniądze w błoto. Wraz ze wdrożeniem systemu blokowania numer IMEI powstaje jednak także internetowy system pozwalający sprawdzić, czy dany telefon, który chcemy kupić, został już opłacony. Dzięki temu potencjalni nabywcy będą mogli uniknąć pułapki.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Mamy potwierdzenie. Żywioł uderzy w Polskę
2. Niemcy masowo wykupują ze sklepów jeden produkt. Hurtownie też już puste
3. Wiadomości TVP nie odpuściły tematów wyborów. Znaleziono kolejnego winnego, sprawa nie cichnie
Nie tylko Orange karze za nieopłacony abonament
Jak podaje portal antyweb.pl, tego rodzaju blokadu stosują już sieci takie jak T-Mobile i Plus. W przypadku nieuiszczenia w całości opłaty za zakupione u operatora urządzenie - gdy jego poprzedni właściciel przestał opłacać raty - sieć ma prawo zablokować telefon po numerze IMEI. Operatorzy oferują zatem potencjalnym nabywcom ich telefonów z drugiej ręki możliwość sprawdzenia, czy dana komórka - oferowana na portalach typu Allegro czy OLX - została w pełni opłacona, czy też należy do operatora, w związku z czym została zablokowana.
Podobny będzie mechanizm blokowania telefonu komórkowego po numerze IMEI, którego wdrożenie zapowiada Orange. Wraz z nim uruchomiona zostanie też możliwość sprawdzenia komórki, nad której kupnem się zastanawiamy, po wpisaniu w specjalną wyszukiwarkę jej numeru IMEI. Póki co jednak taka wyszukiwarka jeszcze nie powstała. - Blokadę IMEI będziemy stosować w momencie, gdy będzie już dostępna możliwość sprawdzenia statusu urządzenia na takiej stronie - czytamy na stronie antyweb.pl słowa Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika Orange.
ZOBACZ TAKŻE:
- Przekazano pilną wiadomość. Wszystko zacznie się już w niedzielę
- Żal, że nie ma go już z nami. Prawda o przyczynie śmierci Pawła Królikowskiego jest bardzo przygnębiająca
- Życie turystów w Ustce zagrożone. Przeraźliwa sytuacja nie mieści się w głowie. Nieludzkie zachowanie
- Emerycie, znamy już kwotę czternastej emerytury. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowany
- Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat
- Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów
- Córka Natalii Kukulskiej jest wykapaną Anną Jantar. Mama gotuje jej dania wywołujące wielkie emocje
