Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kolejny wielki operator wprowadza kary za niepłacenie abonamentu. Lepiej nie rób sobie długów
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 24.07.2020 02:00

Kolejny wielki operator wprowadza kary za niepłacenie abonamentu. Lepiej nie rób sobie długów

Orange będzie karać za nieopłacony abonament
Pixabay

Za nieopłacony abonament grozi kara od Orange

Jak donosi portal dobreprogramy.pl, od poniedziałku (20.07) klientów operatora Orange obowiązuje kara za nieopłacony abonament i niespłacone raty. Najnowsza wersja regulaminu Orange przewiduje, że w przypadku, gdy klient nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych Orange będzie blokować takiej osobie telefon po numerze IMEI (International Mobile Equipment Identity), czyli numerze identyfikacyjnym indywidualnie przypisywanym każdej komórce.

Blokada telefonu komórkowego z powodu nieuregulowania abonamentu lub niespłacania rat uderzy nie tylko w klientów, którzy nabyli telefon u operatora Orange. Utrudni także życie oszustom, którzy kupują telefony na raty, po czym sprzedają je w internecie. Urządzenia pozostają jednak niespłacone. Jeśli operator zdecyduje się na zablokowanie numeru IMEI, telefon staje się bezużyteczny i okazuje się, że ofiara oszustwa wyrzuciła pieniądze w błoto. Wraz ze wdrożeniem systemu blokowania numer IMEI powstaje jednak także internetowy system pozwalający sprawdzić, czy dany telefon, który chcemy kupić, został już opłacony. Dzięki temu potencjalni nabywcy będą mogli uniknąć pułapki.

Nie tylko Orange karze za nieopłacony abonament

Jak podaje portal antyweb.pl, tego rodzaju blokadu stosują już sieci takie jak T-Mobile i Plus. W przypadku nieuiszczenia w całości opłaty za zakupione u operatora urządzenie - gdy jego poprzedni właściciel przestał opłacać raty - sieć ma prawo zablokować telefon po numerze IMEI. Operatorzy oferują zatem potencjalnym nabywcom ich telefonów z drugiej ręki możliwość sprawdzenia, czy dana komórka - oferowana na portalach typu Allegro czy OLX - została w pełni opłacona, czy też należy do operatora, w związku z czym została zablokowana. 

Podobny będzie mechanizm blokowania telefonu komórkowego po numerze IMEI, którego wdrożenie zapowiada Orange. Wraz z nim uruchomiona zostanie też możliwość sprawdzenia komórki, nad której kupnem się zastanawiamy, po wpisaniu w specjalną wyszukiwarkę jej numeru IMEI. Póki co jednak taka wyszukiwarka jeszcze nie powstała. - Blokadę IMEI będziemy stosować w momencie, gdy będzie już dostępna możliwość sprawdzenia statusu urządzenia na takiej stronie - czytamy na stronie antyweb.pl słowa Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika Orange.

Tagi: Kara Orange