BiznesINFO.pl
ZUS umarza składki

Biznes Info

Opolskie: ZUS umarza składki. Odpuszczono już ponad 11 mln zl

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

578 mln zł - na taką łączną kwotę Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) umorzył przedsiębiorcom składki w ramach najnowszej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej. Tylko w samym województwie opolskim kwota te przekroczyła 11 mln zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za jaki okres przedsiębiorcy mogli ubiegać się o umorzenie składek ZUS w ramach 9 edycji tarczy

  • Jak sytuacja pod tym względem wyglądała w woj. opolskim.

  • Ile złożonych wniosków w tej sprawie spełniało kryteria

ZUS umarza składki

Zwolnienie ze składek ZUS i postojowe to główne elementy tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu rozwiązań przygotowanych przez rząd dla przedsiębiorców poszkodowanych restrykcjami wprowadzonymi w związku z pandemią.

W ramach 9. odsłony tarczy przedsiębiorcy ze wskazanych branż od 4 maja mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS za marzec i kwiecień, a także za wcześniejsze miesiące (od grudnia ub.r. do lutego br.).

Pierwsze podsumowania w tej kwestii przedstawia ZUS z woj. opolskiego.

Jak mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Sebastian Szczurek, rzecznik okręgowy ZUS w Opolu, na terenie regionu umorzono składki w łącznej wysokości 11,3 mln zł. W marcu zwolnienie otrzymało 1520 płatników, za to w kwietniu grubo ponad dwa razy więcej, bo 3666.

Szczurek zdradza w rozmowie z PAP, że w woj. opolskim o zwolnienie ze składek ZUS ubiegali się m.in. przedsiębiorcy prowadzący salony fryzjerskie i kosmetyczne, jak również sklepy meblowe, czy osoby prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Okazuje się, że zdecydowana większość, bo aż 92 proc. złożonych w regionie wniosków spełniało oczekiwane kryteria w związku z czym otrzymało pozytywną decyzję w sprawie ulgi.

Rzecznik opolskiego ZUS przypomina, że podstawowymi warunkami, które musieli spełniać ubiegający się o zwolnienie ze składek przedsiębiorcy było prowadzenie przeważającej działalności gospodarczej z PKD obowiązującym w ramach 9 edycji tarczy antykryzysowej, a także spadek przychodów o 40 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedzającego miesiąc wskazany we wniosku.

Jak wspomniano w woj. opolskim łączna kwota umorzeń wyniosła ponad 11 mln zł (z czego ponad 7 mln zł umorzono w kwietniu, zaś ponad 4 mln zł w marcu). W skali całego kraju było to 578 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Wiosenne zakupy na stolecznym bazarze, warzywa i owoce prosto od rolnika, z wlasnego gospodarstwa, nowalijki - truskawki, czeresnie

Polskie truskawki będą tanieć, ale nie liczmy na cud. Wszystko przez pogodę

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >