BiznesINFO.pl
Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

pixabay, piviso

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Opłata reprograficzna wpłynie na ceny sprzętów elektronicznych, oczywiście jeśli wejdzie w życie, Eksperci przekonują, że wyliczenie podwyżki jest stosunkowe, bowiem opłata reprograficzna wyniesie kilka procent. Na co muszą przygotować się użytkow

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest opłata reprograficzna

  • Ile wyniesie jej stawka

  • W jaki sposób opłata reprograficzna wpłynie na ceny produktów elektronicznych

Opłata reprograficzna a ceny sprzętu

Opłata reprograficzna może spowodować podwyżkę cen sprzętów elektronicznych. Na celowniku rządu znajdują się najnowocześniejsze telefony oraz telewizory z funkcją smart.

- Jeśli sprzedawca nie obniży swojej (na ogół dość niskiej) marży, to w przypadku opłaty w wysokości 5 proc., każde urządzenie zdrożeje o 50 złotych na każdym tysiącu ceny. Więc jeśli telefon kosztuje dziś 1000 złotych, to jego cena sięgnie 1050 złotych. Jeśli dziś płacimy za telewizor 2000 złotych, to razem z opłatą będzie kosztował 2100 złotych - tłumaczy portalowi money.pl Bartosz Słupski, ekspert ds. handlu.

Organizacje zajmujące się prawami konsumentów podkreślają, że w przypadku smartfonów ceny mogą podskoczyć o 300 zł w górę. Słupski podkreśla, że tak duże kwoty będą miały miejsce w przypadku smarfonów wartych 6 tys. zł.

Podkreśla, że na ten moment wysokość opłaty reprograficznej pozostaje zagadką. Początkowe informacje mówiły o tym, że opłata reprograficzna wyniesie 6 proc., natomiast obecnie mówi się o stawkach między 3 proc. a 5 proc.

Opłata reprograficzna coraz bliżej?

Opłata reprograficzna nie jest podatkiem i nie trafia do budżetu państwa. Jest to forma rekompensaty należna twórcom za korzystanie z ich utworów. Obecnie opłata reprograficzna obejmuje takie sprzęty, jak magnetowidy lub radio. Rządzący chcą, aby naliczana była także od sprzętów umożliwiających korzystanie z utworów, czyli takich, które mają opcję streamingową.

- Nie ma logicznego związku pomiędzy zakupem smartfona a szkodą, którą poniesie jakikolwiek artysta. Konsumenci używają laptopów czy smartfonów do zupełnie innych celów. Korzystają głównie z treści pobieranych online z internetu, komunikacji mailowej czy za pośrednictwem komunikatorów. To zastosowanie, o którym mówimy przy opłacie reprograficznej, jest marginalne. Potwierdza to szybki rozwój platform cyfrowych, które sprzedają kontent. W dzisiejszych czasach mało kto trzyma pliki muzyczne na swoim telefonie. Środowisko, które proponuje to rozwiązanie, w ogóle nie uwzględnia tych argumentów. Opieramy się na stereotypie i opinii wyrobionej kilkanaście lat temu, kiedy nie mieliśmy powszechnego dostępu do internetu i kiedy podstawowym narzędziem była MP3. Ale ta sytuacja się już zmieniła, świat się scyfryzował - mówi cytowany przez portal Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Federacji Konsumentów.

Według założeń rządu opłatę reprograficzną ma uiszczać producent sprzętu, jednak eksperci podkreślają, że w efekcie ciężarem zostanie obarczony klient. O nowelizację opłaty reprograficznej zabiegają od lat stowarzyszenia zrzeszające artystów.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >