Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Okres wypowiedzenia umowy o pracę a wypowiedzenie za porozumieniem stron
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:39

Okres wypowiedzenia umowy o pracę a wypowiedzenie za porozumieniem stron

Okres wypowiedzenia umowy o pracę a wypowiedzenie za porozumieniem stron
Pixabay.com

Na czym polega wypowiedzenie za porozumieniem stron?

Wypowiedzenie za porozumieniem stron może dotyczyć dosłownie każdej umowy. Ważne, aby znalazł się w niej odpowiedni zapis, który będzie regulował kwestię wcześniejszego rozwiązania umowy. Wypowiedzenie za porozumieniem stron najczęściej dotyczy umowy o pracę.

W normalnej sytuacji, pracownik lub pracodawca, jeśli chce zakończyć trwający stosunek pracy, wypowiada umowę o pracę. Jednak zanim nastąpi zerwanie stosunku pracy, pracownika obowiązuje okres wypowiedzenia umowy. W tym czasie, pracownik musi jeszcze przez jakiś czas świadczyć pracę na rzecz swojego pracodawcy. Natomiast wypowiedzenie za porozumieniem stron to bardzo korzystne rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, ponieważ obie strony samodzielnie i dobrowolnie ustalają termin zerwania stosunku pracy. W takiej sytuacji nie obowiązuje ustawowo przyjęty okres wypowiedzenia umowy.

Wypowiedzenie za porozumieniem stron – czy to jest legalne?

Każdą umowę o pracę można wypowiedzieć za porozumieniem stron – tak wynika z art. 30 § 1 Kodeksu pracy. Na drodze porozumienia można nie tylko rozwiązać stosunek pracy łączący pracownika i pracodawcę, ale też dowolnie zmienić warunki pracy w zakresie miejsca i czasu pracy oraz obowiązków pracowniczych (rozszerzyć lub ograniczyć), a także w warunki płacy (zwiększyć lub obniżyć). To oznacza, że wypowiedzenie za porozumieniem stron jest jak najbardziej legalne, dopóki obie strony umowy zgadzają się na wprowadzenie nowych warunków.

Wypowiedzenie za porozumieniem stron – czy pracownik może zmienić zdanie?

Każda umowa o pracę może zostać wypowiedziana. Pracownika obowiązuje wtedy przyjęty ustawowo okres wypowiedzenia umowy. Jednak decyzja o wypowiedzeniu za porozumieniem stron powinna zostać dobrze przemyślana, gdyż jej efekt może mieć charakter natychmiastowy. Innymi słowy, wypowiedzenie za porozumieniem stron może sprawić, że pracownik z dnia na dzień straci pracę.

W niektórych okolicznościach, pracownik ma prawo zmienić zdanie i cofnąć swoje wcześniejsze porozumienie. Takie oświadczenie powinno zostać złożone na piśmie. Pracownik może zmienić zdanie w kwestii wypowiedzenia za porozumieniem stron, wskazując na tzw. wady oświadczenia woli. W takiej sytuacji można powołać się na:

  • błąd – pracownik może przyznać pracodawcy, że wyraził zgodę na wypowiedzenie za porozumieniem stron, działając pod wpływem błędu. Pracodawca może wtedy wymagać od pracownika, aby ten wykazał, w jaki sposób został wprowadzony w błąd;

  • brak świadomości lub swobody – pracownik może cofnąć wcześniejsze porozumienie o wypowiedzeniu za porozumieniem stron, jeśli w chwili podpisania oświadczenia nie był świadomy swojego czynu lub nie mógł swobodnie podjąć decyzję. Może to dotyczyć np. choroby psychicznej lub innego zaburzenia czynności psychicznych;

  • groźba – pracownik może odwołać się od wcześniejszego oświadczenia, powołując się na groźby ze strony pracodawcy, który mógł zmusić pracownika do wyrażenia zgody na wypowiedzenie za porozumieniem stron.

Wypowiedzenie za porozumieniem stron a okres wypowiedzenia umowy

Okres wypowiedzenia umowy a wypowiedzenie za porozumieniem stron różnią się przede wszystkim terminem zakończenia stosunku pracy. Jeśli mowa o ustawowo przyjętym okresie wypowiedzenia, jest on uzależniony od czasu, na jaki została zawarta umowa oraz od okresu zatrudnienia u pracodawcy. Gdy:

  • pracownik był zatrudniony na mniej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie;

  • pracownik był zatrudniony na dłużej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc;

  • pracownik był zatrudniony na ponad 3 lata – okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Natomiast w przypadku wypowiedzenia za porozumieniem to strony umowy decydują o terminie zakończenia stosunku pracy. Dlatego umowa o pracę może zostać rozwiązana natychmiast, za kilka dni lub tygodni – jeśli pracownik i pracodawca wspólnie wyrażą taką zgodę.

Tagi: