Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromne długi alimenciarzy. Rekordzista jest winien swoim dzieciom 867 tys. zł
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 23.06.2023 10:55

Ogromne długi alimenciarzy. Rekordzista jest winien swoim dzieciom 867 tys. zł

Przekazywanie pieniędzy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powołując się na dane BIG InfoMonitor, serwis Bankier.pl podaje, że długi alimentacyjne w ciągu roku wzrosły w Polsce o 3,2 mld zł. Rekordzistą jest mieszkaniec Wielkopolski, który jest winien swoim dzieciom ponad 867 tys. zł.

Długi alimentacyjne

Serwis podaje, że w ostatnim roku długi alimentacyjne w Polsce wzrosły do 13,9 mld zł. Z prowadzonego przez BIG InfoMonitor rejestru dłużników wynika, że długi alimentacyjne opiewające na powyższą kwotę ma 274 tys. ojców.

Tysiące emerytów żąda od ZUS wypłaty odsetek. Chodzi o spore pieniądze

867 tys. zł długu

Halina Kochalska z BIG InfoMonitor przekazała, że statystyczny dłużnik alimentacyjny to mężczyzna między 35. a 54. rokiem życia, którego dług przekracza 50 tys. zł. Dodała, że ojcowie, którzy najczęściej nie płacą alimentów, są mieszkańcami Śląska lub Mazowsza

Największy, bo opiewający na aż 867 tys. zł dług, ma 45-letni mężczyzna z Wielkopolski.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak powiedział, że te statystyki to jedynie fragment rzeczywistości, bo nie każdy dłużnik alimentacyjny trafia do rejestru.

652,10 zł specjalnego dodatku od państwa. Wyjaśniamy, kto może go otrzymać.

Liczba dłużników rośnie

Sławomir Grzelczak wyjaśnił, że jest jest ponad 600 tys. dłużników i około 1 mln poszkodowanych dzieci. "A to oznacza, że może to być problem co dziesiątego dziecka w kraju" - dodał. 

W maju br. liczba dłużników alimentacyjnych wpisanych do Rejestru Dłużników prowadzonego przez BIG InfoMonitor przekroczyła 291 tys., a ich zaległość sięgnęła rekordowych 14,5 mld zł. Wśród ogółu dłużników alimentacyjnych matki stanowią 6 proc.