Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od kwietnia wypłaty tysięcy Polaków będą niższe. Ostatni dzwonek, by samemu zdecydować o PPK
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 31.03.2023 10:07

Od kwietnia wypłaty tysięcy Polaków będą niższe. Ostatni dzwonek, by samemu zdecydować o PPK

None

Osoby, które chcą zrezygnować z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, muszą złożyć wniosek o rezygnacji z programu. W przeciwnym razie z ich wypłat zostanie potrącona składka na PPK. 

Autozapis do PPK

Autozapis do PPK dotyczy wszystkich pracowników w wieku 18 do 55 lat. Odbywa się on co cztery lata.

Z dniem 1 marca tracą ważność wszystkie przesłane wcześniej rezygnacje z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Pracownicy, którzy nie chcą oszczędzać na emeryturę z PPK, muszą do 31 marca ponownie złożyć wniosek o wyjście z programu.
 

Warto zaznaczyć, że składki na PPK pobierane są z wynagrodzenia brutto pracownika, co oznacza, że poziom składek wpływa na wysokość wynagrodzenia netto. Jeśli pracownik nie złoży deklaracji, składki na PPK będą pobierane automatycznie, a to oznacza niższą pensję.

Wypisać można się w każdym momencie

Pracownik, który nie złoży deklaracji do końca marca, zostanie zapisany automatycznie do programu i zostanie potrącona składka na PPK.  

Trzeba zaznaczyć, że w każdym momencie może się wypisać z programu lub do niego przystąpić, wystarczy że złoży odpowiednią deklarację pracodawcy. 


 

Pracownicze Plany Kapitałowe

 Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system oszczędzania na emeryturę. W przypadku pracownika wynagrodzenia brutto pracownika potrącane jest 2 proc. (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mają możliwość obniżenia składki do 0,5 proc.),  1,5 proc., które wpłaca pracodawca, natomiast roczna dopłata od państwa wynosi 240 zł. 

Tagi: PPK