Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 26 kwietnia ważna zmiana w zasiłkach. Dostaniesz nawet 3000 zł, ale czas jest ograniczony
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.04.2023 14:35

Od 26 kwietnia ważna zmiana w zasiłkach. Dostaniesz nawet 3000 zł, ale czas jest ograniczony

Pieniądze na kalendarzu
BiznesInfo

Pod koniec kwietnia w życie wejdą zmiany związane z zasiłkiem macierzyńskim oraz rodzicielskim. Można podwyższyć wysokość świadczenia poprzez złożenie wniosku, ale okno czasowe jest dość krótkie.

Zmiany związane z zasiłkami

Zmiany wejdą w życie w środę, 26 kwietnia 2023 roku. Jedną z najważniejszych zmian jest możliwość skorzystania z 9 tygodni urlopu macierzyńskiego przez ojców.

Jednakże, jak podaje portal infor.pl, niesie to ze sobą również zmiany w zasiłkach. W przypadku jednego wniosku dla urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, matka otrzyma 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku za cały okres.

Kolejny zasiłek może być wyższy. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Ojcowie otrzymają urlop

Tymczasem ojciec otrzyma w takim przypadku 70 proc. podstawy wymiaru za 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku dwóch wniosków.

W przypadku dwóch wniosków, jak wynika z informacji portalu infor.pl, w przypadku wniosku wyłącznie o przyznanie zasiłku macierzyńskiego, zostanie przyznane 100 proc. wymiaru zasiłku. Z kolei wniosek o zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego oznacza 70 proc. podstawy wymiaru.

Potrzebny wniosek w krótkim oknie

Nie oznacza to jednak, że osoby które już teraz pobierają zasiłki są w gorszej sytuacji. Mogą bowiem postarać się o podwyższenie wysokości zasiłków do nowych poziomów.

Jak podaje infor.pl, trzeba jednak złożyć w tej sprawie wniosek. Osoby spełniające warunki - tj. pobierające zasiłki obecnie lub korzystające z macierzyńskiego między 2 sierpnia 2022 a 26 kwietnia 2023 - mają na to 21 dni od wejścia ustawy w życie.