BiznesINFO.pl
Kasy online już od przyszłego miesiąca

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Obowiązkowe kasy online. Muszą je mieć pracownicy wielu branż

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Już od przyszłego miesiąca pracownicy wielu branż będą musieli stosować kasy online. Obowiązek ten dotyczyć będzie m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, ale też usług prawniczych. Podatnicy mają możliwość przesunięcia tego terminu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy kasy online będą obowiązkowe

  • Czy można odłożyć termin w indywidualnym przypadku

  • Kto może skorzystać ze wsparcia przy zakupie kasy online

Kasa online. Gdzie obowiązkowa?

Na początku maja minęło dwa lata od wprowadzenia obowiązku zgodnie z którym podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych muszą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas online.

Od 1 lipca, czyli już za niespełna miesiąc kasy online będą musieli stosować pracownicy wielu branż. Nowym obowiązkiem jak podaje “Gazeta Podatkowa” objęte będą m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, czy usługi prowadzone przez lekarzy i dentystów. 

Czasu zatem niewiele, stąd podmioty objęte nowym obowiązkiem zastanawiają się czy możliwe jest jego przesunięcie? Okazuje się, że tak.

Wystarczy złożyć do urzędu skarbowego wniosek o odroczenie obowiązku stosowania kasy online. Gazeta przywołuje tu zapis jednego z artykułów Ordynacji podatkowej z którego wynika, że w uzasadnionych - ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym - przypadkach organ podatkowy może wydać decyzję o odroczeniu terminu. 

Zainteresowani przesunięciem terminu odnośnie konieczności stosowania kas online muszą we wniosku podać termin oczekiwanego odroczenia, jak również wyjaśnić dlaczego o to wnioskują (okoliczności powinny być niezależne od postawy i zachowania podatnika, chodzi o to, by udowodnić, że nie miało się na nie wpływu). Warto dołączyć do wniosku dowody potwierdzające aktualną sytuację podatnika czy zdarzenia, które się do niej przyczyniły.

Nowy obowiązek od 1 lipca

Jak wspomniano, obowiązek stosowania kas online dla wymienionych branż wejdzie w życie 1 lipca i złożone przed tym terminem wnioski będą mogły zostać pozytywnie rozpatrzone. 

Decyzja w tej sprawie podejmowana będzie indywidualnie. Jak długo trzeba będzie czekać na jej wydanie? “Gazeta podatkowa” podaje, że co do zasady wniosek powinien być rozpoznany w terminie nie dłuższym niż miesiąc. 

Gazeta przypomina, że podatnicy, którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących i u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży, mogą odliczyć od podatku należną kwotę wydaną na zakup każdej z kas online (w wysokości 90 proc. ceny jej zakupu bez podatku, nie więcej jednak niż 700 zł).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >