Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Nowy płatny urlop. Wolne można wziąć niemal "od ręki"
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 03.08.2023 18:23

Nowy płatny urlop. Wolne można wziąć niemal "od ręki"

kalendarz
Domena publiczna

Ostatnie zmiany w Kodeksie Pracy wprowadziły urlop od siły wyższej. Eksperci zwracają uwagę, że pracownik nie musi uzasadniać wystąpienia “siły wyższej”, ma też stosunkowo dużo czasu na złożenie wniosku.

Urlop od siły wyższej

Tak zwany urlop z powodu siły wyżej przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. 

Można go wykorzystać w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeśli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do połowy wysokości wynagrodzenia. 

Pracodawca może przerwać twój urlop i kazać wrócić do pracy. Prawnik wskazuje, kiedy ma takie prawo

Wniosek

Portal prawo.pl zwraca uwagę na paragraf 2 dotyczący siły wyższej, który stwierdza, że “o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym”. 

Marcin Frąckowiak, radca prawny z z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, eksperta BCC  ds. zbiorowego i indywidualnego prawa pracy,  którego cytuje Prawo.pl, zwraca uwagę, że sformułowany w ten sposób przepis oznacza, że pracownik może nie przyjść danego dnia do pracy, a np. maila z wnioskiem może wysłać nawet o 23:59, bo nie ma ograniczeń, które wskazywałyby, że musi to uczynić w godzinach pracy. 

 

Urlop bez konieczności uzasadnienia

Z kolei Robert Licicki, radca prawny rektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę, że nie ma konkretnego wniosku o zwolnienie z powodu siły wyższej, może być złożony przez pracownika ustnie, telefonicznie lub smsem.

Co ciekawe, pracownik nie musi uzasadniać powodu zwolnienia. Jak zwraca uwagę portal, pracodawca nie może żądać takich dokumentów od pracownika. 

Tagi: urlop