Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe zasady emerytur od 1 stycznia. Wyczekiwana reforma zaraz wejdzie w życie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.12.2023 22:46

Nowe zasady emerytur od 1 stycznia. Wyczekiwana reforma zaraz wejdzie w życie

Pieniądze w portfelu dla seniorów
BiznesINFO/Obraz Alexander Kliem z Pixabay

Wraz z początkiem nowego roku, w życie wejdą zmiany dotyczące emerytur pomostowych. W efekcie wdrażanej właśnie reformy, pieniądze będzie mogło otrzymać aż 7,3 tys. osób.

Realizacja zapowiedzi

Kwestia emerytur pomostowych pojawiła się kilka miesięcy temu w kampanii wyborczej. Rządzące wówczas Prawo i Sprawiedliwość uczyniło reformę jednym z punktów swojego programu wyborczego.

Jak przypomina portal gazetaprawna.pl, w czerwcu tego roku odpowiednie porozumienie ws. emerytur pomostowych podpisali przedstawiciele rządu oraz “Solidarności”. Efektem jest likwidacja “wygasającego” charakteru programu.

ZUS może wezwać osobę na przesłuchanie. A od nowego roku zyska nowe uprawnienia

Zmiany w emeryturach pomostowych

Co jednak konkretnie zmieni się w emeryturach pomostowych? Przede wszystkim, z tego świadczenia będzie mogło skorzystać znacznie więcej osób niż wcześniej. Do tej pory bowiem w celu uzyskania emerytury pomostowej, należało rozpocząć pracę o szczególnym charakterze bądź szczególnych warunkach przed 31 grudnia 1998 roku.

Jak wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cytowanych przez portal gazetaprawna.pl, zmienia się tylko element dotyczący terminu rozpoczęcia wykonywania pracy. Wszystkie inne warunki potrzebne do uzyskania emerytury pomostowej nadal będą obowiązywały bez zmian.

Warunki do emerytury pomostowej

Jako pracę o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach ustawodawca rozumie taki zawód, który wymaga wysokiej sprawności psychicznej oraz fizycznej. Chodzi tu nie tylko o pracę w trudnych warunkach, jak np. przy wielkich piecach, w górnictwie czy przy wycince drzew.

Emerytury pomostowe mogą otrzymać również m.in. nauczyciele, piloci czy kierowcy autobusów. W każdym z zawodów trzeba przepracować min. 15 lat oraz osiągnąć odpowiedni wiek i staż ubezpieczeniowy - dla kobiet odpowiednio są to wiek 55 lat i 20 lat stażu, zaś dla mężczyzn wiek 60 lat oraz 25 lat stażu. 

W celu uzyskania świadczenia należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wypełnionego formularza należy dołączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze, takie jak zaświadczenie.

źródło: gazetaprawna.pl