BiznesINFO.pl
Nowe obostrzenia w Polsce

Pixabay/vperemencom

Dzisiaj ogłoszą nowe obostrzenia. Minister otwarcie mówi o regionalizacji

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nowe obostrzenia mają zahamować rozwój trzeciej fali pandemii w Polsce. Skala przyrostu zachorowań na przestrzeni tygodnia sięga już ponad 30 proc., dlatego też władza zamierza zaproponować nową strategię walki z koronawirusem. Minister zdrowia Ada

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest sytuacja epidemiczna w Polsce

  • Który region najbardziej straci na regionalizacji restrykcji

  • Jakie inne nowe obostrzenia rozważa rząd

Nowe obostrzenia już dzisiaj. Powrót regionalizacji na horyzoncie

Nowe obostrzenia to odpowiedź na wzrastające wskaźniki zachorowań na COVID-19. Niepokojące dane w tym zakresie ujawnił minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie radia TOK FM. - Niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwili. Poranne dane, które dotyczą dzisiejszego dnia pokazują, że przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy i to nie tak nieśmiało tylko ten dokładny wynik to jest 12 146 nowych zachorowań - oznajmił szef resortu.

Choć do rekordowych wyników z jesieni ubiegłego roku jest jeszcze daleko to mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań. Tydzień temu Ministerstwo Zdrowia zaraportowało 8,7 tys. nowych infekcji. - W stosunku do poprzedniego tygodnia to jest prawie 3,5 tys. przypadków więcej - przyznał Niedzielski.

Z trzecią falą pandemii zmaga się większość państw europejskich. Bardzo wysokie wskaźniki zachorowań notują Czechy, w których brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada za 45-60 proc. wszystkich zachorowań. Z kolei Słowacja stała się liderem w kontekście zgonów na liczbę mieszkańców - umiera tam 18 osób na milion obywateli w ciągu tygodnia. Brytyjski szczep migruje niezwykle szybko, dlatego też rządy poszczególnych państw decydują się na nowe obostrzenia. Nie inaczej będzie w przypadku Polski.

Jaką strategię zaproponuje władza? Niewykluczone, że nowe obostrzenia będą bazowały na regionalizacji. - Najgorzej wygląda sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, od soboty, być może wcześniej, zostanie tam cofnięta część poluzowań - zdradził minister zdrowia. Onet, powołując się na analizę danych opracowanych przez Piotra Tarnowskiego, wskazuje, że bardzo wysoki odsetek zakażeń rejestruje w ostatnich dniach również województwo pomorskie i lubuskie.

Polsat News przypomina, że podział na strefy obowiązywał w Polsce między 8 sierpnia a 24 października 2020 r. Powrót do poprzednich zasad oznaczałby, że trzy powiaty trafią do strefy czarnej: nidzicki, bartoszycki oraz miasto Olsztyn. Natomiast 58 powiatów znalazłoby się w strefie czerwonej. Wśród nich byłyby także miasta: Sopot, Słupsk, Świnoujście, Bydgoszcz i Warszawa.

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że ostateczna decyzja w sprawie regionalizacji obostrzeń ma zapaść na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które rozpoczęło się o godzinie 10:00. Przedmiotem dyskusji będą również dwa nowe obostrzenia, które od dłuższego czasu rozważa polski rząd.

Nowe obostrzenia na granicach i zmiana zasad w sprawie maseczek

- Idziemy w kierunku ograniczenia ruchu na południowej granicy Polski - przyznał w porannej rozmowie Niedzielski. Zmiana zasad na granicy ma być odpowiedzią na niepokojące doniesienia napływające od południowych sąsiadów. 14 lutego na zamknięcie wszystkich południowych granic zdecydowały się także Niemcy.

Nowe obostrzenia na granicy miałyby polegać na konieczności okazania negatywnego testu na obecność koronawirusa. Osoby, którym w jakiś sposób uda się wkroczyć na teren kraju bez wypełnienia tego obowiązku, będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Niewykluczone, że zmienią się także zasady dotyczące zakrywania nosa i ust. - Przyłbice nie, chusty nie, maseczki tak - mówił kilka dni temu Niedzielski. Rada Medyczna będzie prawdopodobnie rekomendowała stosowanie maseczek chirurgicznych bądź materiałowych.

Nowe obostrzenia zostaną zaprezentowane już dzisiaj. Konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia odbędzie się w okolicach godziny 11:00 lub 12:00.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >