Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NIK kontroluje zarobki posłów. Kwoty w wielu przypadkach się nie zgadzają
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 30.06.2021 02:00

NIK kontroluje zarobki posłów. Kwoty w wielu przypadkach się nie zgadzają

Flickr, Piotr Drabik
Flickr, Piotr Drabik

NIK wzięła na tapetę zarobki posłów. Jak wynika z najnowszego raportu, zarabiają średnio o 1,4 tys. zł więcej niż deklarują.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie jest średnie uposażenie posła

  • Jakie są wyniki kontroli NIK

  • Skąd wynikają różnice

NIK i zarobki posłów

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) nie odpuszcza polskim parlamentarzystom. Po złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w trakcie organizacji majowych wyborów korespondencyjnych, Marian Banaś zajrzał do portfeli posłów w Sejmie.

Dziennik "Rzeczpospolita" dotarł do wyników kontroli NIK. Z raportu wynika, że średnie uposażenie posła to 8016,70 zł brutto. Do tego posłowie otrzymują diety w wysokości 2505,20 zł brutto.

W ubiegłym roku w Sejmie zatrudnionych było 381 zawodowych posłów, którzy nie pracują nigdzie indziej i nie prowadzą działalności gospodarczej. Średnie uposażenie tej grupy to 9395,8 zł, czyli o 1,4 tys. więcej niż przeciętne kwoty.

NIK prześwietla parlamentarzystów

Centrum Informacyjne Sejmu w odpowiedzi wysłanej do dziennika wyjaśniło, że wyliczenia NIK wynikają z bazowania na raporcie złożonym przez Kancelarię Sejmu.

CIS wyjaśniło, że poza uposażeniem posłowie mogą liczyć na szereg dodatków do uposażeń. Parlamentarzystom przysługuje również trzymiesięczna odprawa poselska.

NIK zbadała także wynagrodzenia senatorów. Ci zarabiają mniej niż posłowie, a średnie uposażenie wynosi 9205,4 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]