Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niepokojące dane ze sklepów. Te produkty przed świętami będą droższe
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.12.2023 13:53

Niepokojące dane ze sklepów. Te produkty przed świętami będą droższe

Zakupy spożywcze, paragon
Zofia i Marek Bazak/East News

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować spadki inflacji. Teraz okazuje się, że w grudniu wskaźnik może znowu osiągnąć wartość dwucyfrową. Pojawiły się niepokojące dane ze sklepów dotyczące podwyżek cen różnych produktów. 

Inflacja znów może wzrosnąć

Poziom inflacji już jakiś czas temu spadł do jednocyfrowej wartości, ale eksperci przewidują, że wkrótce może się to zmienić. - Jednocyfrowy wzrost cen utrzymuje się na stabilnym poziomie od dwóch miesięcy. Jak wynika z szacunku opublikowanego przez GUS, inflacja w listopadzie wyniosła 6,6%. Jednak prawdopodobnie w grudniu wzrośnie do ok. 7 procent. Będzie to efektem silniejszej podwyżki cen energii. Ze względu na rosnące koszty ogrzewania, ich dynamika ponownie może wrócić do dwucyfrowych wartości - przekazała dr Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito.

Zacznie się w środę. Polacy ruszą do Dino, wielkie obniżki przed świętami

Ceny w sklepach w grudniu

Jeden z ekspertów podkreślił, że grudzień to szczególny miesiąc dla handlu detalicznego, a wszystko to przez święta. - Grudzień jest szczególnym miesiącem dla handlu detalicznego ze względu na Boże Narodzenie. Sieci handlowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak atmosfera świąt działa na klientów i starają się maksymalizować swoje zyski w tym okresie, nie tylko dzięki zwiększonej sprzedaży, ale również poprzez wzrost cen. Widać to szczególnie w momencie poprawy nastrojów konsumenckich - podkreślił dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito.

Te produkty w najbliższym czasie mogą być droższe

Twórcy raportu “Indeks cen w sklepach detalicznych” przekazali, jakie produkty mogą podrożeć w tym przedświątecznym czasie. - Zdrożeć mogą szczególnie słodycze i desery oraz używki, a także kosmetyki, którymi Polacy tradycyjnie obdarowują się w okolicach Bożego Narodzenia. Zagrożone podwyżkami są również tradycyjnie jadane w tym okresie ryby, produkty sypkie, wędliny, wyroby mięsne, warzywa i owoce. Ponadto wzrosty cen znów czekają kategorie z listopadowej czołówki drożyzny, czyli dodatki spożywcze, napoje bezalkoholowe, chemię gospodarczą i pieczywo - prognozują eksperci. 

Tagi: Ceny Zakupy