BiznesINFO.pl
niemcy flaga chmury

flickr

Niemiecki rząd apeluje do swoich obywateli. Za Odrą może zabraknąć gazu

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Niemiecka Federalna Agencja Sieciowa (BNetzA) apeluje do niemieckich obywateli, aby oszczędzali gaz ziemny w miarę możliwości. Niemieckie zapasy nie są bowiem zbyt duże, w przypadku nagłego zakręcenia kurka przez Rosjan wystarczą zaledwie na parę miesięcy.

Niemcy mają małe zapasy gazu ziemnego

Szef Federalnej Agencji Sieciowej (BNetzA) Klaus Müller przekazał w tym tygodniu, że stan niemieckich zapasów gazu ziemnego pozostawia wiele do życzenia. Z jego wypowiedzi wynika, że przy nagłym zaniku nowych dostaw surowca z Rosji, Niemcy mają zapasy gazu umożliwiające normalne funkcjonowanie gospodarki do września bieżącego roku.

Müller mówił również, że gazu w niemieckich magazynach jest coraz więcej, jednak nadal jest to zbyt mało, aby mówić o stabilnej sytuacji w krajowej gospodarce energetycznej.

Niemcy powinni oszczędzać gaz ziemny

Przedstawiciel Bundesnetzagentur apelował także do Niemców, aby oszczędzali gaz ziemny. Mówił, że na oszczędności surowca powinny skupić się nie tylko wielkie firmy, ale również zwykli obywatele.

Cytowany przez energatyka24.pl Müller miał mówić o tym, że społeczeństwo niemieckie śledzi sytuację na Ukrainie i bestialstwo Rosjan, jednak nie przekłada się to do tej pory na mniejsze zużycie gazu ziemnego.

Na początku kwietnia Gazprom zrzekł się swoich udziałów w swojej niemieckiej filii Gazprom Germania. Dla zachowania bezpieczeństwa dostaw BNetzA objęła Gazprom Germania zarządem komisarycznym, co oznacza czasowe przejęcie spółki przez organ rządowy.

W Niemczech obowiązuje plan awaryjny w związku z dostawami gazu ziemnego

Na oficjalnej stronie Agencji bundesnetzagentur.de widnieje informacja, że od 30 marca 2022 r. obowiązuje poziom wczesnego ostrzegania gazowego będącego częścią planu awaryjnego na terenie RFN w związku z niepewną sytuacją na rynku gazu. Ogłoszone przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu zarządzenie zobowiązuje niemiecką Federalną Agencję Sieciową do codziennego monitorowania i raportowania o wolumenach dostaw gazu ziemnego do Niemiec.

Z najnowszego raportu na dzień 13 kwietnia 2022 r. wynika, że dostawy gazu do Niemiec są stabilne.

Tagi:

Niemcygaz ziemnygaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron apeluje do części klientów. Jeśli chcą płacić mniej za prąd, muszą zmienić umowy

Czytaj więcej >
Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Energetyka

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Czytaj więcej >
Program "Mój prąd" rozpocznie się już wkrótce. Fot. pxhere.com

Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE

Czytaj więcej >

Energetyka

Biedaszyby w Wałbrzychu. Mieszkańcy wykopują węgiel z… ogródka

Czytaj więcej >