Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niemcy odmówili mu zasiłku, pomimo że odprowadzał składki. Jest wyrok w sprawie Polaka
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 11.10.2020 02:00

Niemcy odmówili mu zasiłku, pomimo że odprowadzał składki. Jest wyrok w sprawie Polaka

Zasiłek dla bezrobotnych Polaków w Niemczech
Pxhere

Zasiłki dla bezrobotnych w Niemczech

Precedensowy wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w Luksemburgu dotyczył bezrobotnego Polaka mieszkającego w Niemczech z córkami. Świadczeniobiorca mieszka z dwoma córkami w Niemczech od 2013 roku. Obie dziewczynki chodzą do szkoły, a mężczyzna kilkakrotnie był zatrudniony i regularnie odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne. W pewnym momencie mężczyzna jednak stracił pracę do czerwca 2017 roku jego rodzina otrzymywała zasiłek socjalny Hartz IV, przekazało Deutsche Welle.

Świadczenie Hartz IV należy się osobom, które są bezrobotne przynajmniej od roku i nie mają jeszcze 65 lat. Niemieckie biuro pośrednictwa pracy, Jobcenter, nie przedłużyło jednak wypłacania świadczenia mężczyźnie. Stwierdzono, że przebywał w Niemczech w celu znalezienia pracy, dlatego zasiłek mu nie przysługuje.

Niemiecki urząd przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Bezrobotny mężczyzna mieszkający w NIemczech nie poddał się i wytoczył urzędowi proces. Krajowy Sąd Socjalny Nadrenii Północnej-Westfalii w Essen stwierdził, że decyzja urzędu łamie unijne prawo, w związku z czym sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sędziowie z Luksemburga orzekli, że mężczyźnie należy się zasiłek. Mimo że przebywa w Niemczech w celu szukania pracy, nie da się przeoczyć faktu, że podstawą jego pobytu w kraju jest także fakt uczęszczania jego córek do niemieckiej szkoły. Jest to niezależne prawo pobytu, w związku z czym mężczyzna ma takie same prawa do świadczenia jak obywatele Niemiec.

Wyrok TSUE z pewnością przyczyni się do rozstrzygania tego typu sporów w przyszłości. Sędziowie trybunału słusznie stwierdzili, że rodziny nie mogą „ryzykować przerwania nauki swoich dzieci i powrotu do ojczyzny w przypadku utraty pracy”.