Niedopłatę za 2019 r. trzeba przelać na własny mikrorachunek
pixabay/Michał Jarmoluk
Autor Radosław Święcki - 27 Lutego 2020

Od tego roku niedopłatę podatku należy opłacić w inny sposób. Spóźnialscy zapłacą wysoką karę

Od tego roku niedopłatę podatku za ubiegły rok trzeba przelać na własny mikrorachunek. Jak sprawdzić, jaki jest numer naszego indywidualnego konta i jak poprawnie niedopłatę zapłacić? Wyjaśniamy poniżej.

O zmianach dotyczących opłaty niedopłaty podatku za 2019 r. pisze Business Insider.

Przypomnijmy, że od 15 lutego mamy możliwość - za pośrednictwem systemu Twój e-PIT - rozliczenia się z fiskusem przez internet, bądź sprawdzenia swojego zeznania podatkowego za ubiegły rok. Dowiemy się w ten sposób, czy urząd skarbowy jest nam coś winny (wówczas nadpłata zostanie wpłacona na wskazany przez nas numer konta), czy też my musimy zwrócić pieniądze skarbówce. Z niedopłatą najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy przez cały płaciliśmy zaliczki na podatek w ramach niższego progu podatkowego, ale ostateczne roczne przychody spowodowały jego przekroczenie i opodatkowane zostały 32-proc. stawką.

Dotychczas niedopłatę przelewaliśmy przelewaliśmy na konto urzędu skarbowego, w którym się rozliczaliśmy. Od tego roku należy wpłacać ją na swój mikrorachunek.
Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku? Są na to dwa sposoby.

- Należy skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego, który udostępniło Ministerstwo Finansów na stronie internetowej. Wystarczy, że podamy swój identyfikator podatkowy, czyli PESEL lub NIP, a system poda nam numer naszego mikrorachunku.

- Należy sprawdzić w usłudze Twój e-PIT, czyli w miejscu, gdzie możemy internetowo wysłać swoje rozliczenie podatkowe. Jest to możliwe, gdy zdecydujemy się na płatność online za pośrednictwem państwowego systemu. Zobaczymy wtedy swoje dane, m.in. PESEL, urząd skarbowy, w którym się rozliczam, a także numer mikrorachunku właśnie.

Niedopłata za podatek - kiedy informacja?

Portal zwraca uwagę, że jeśli postanowimy uiścić niedopłatę przez system Twój e-PIT, wówczas system bezpośrednio przekieruje nas do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Niestety KIR daje możliwość opłacenia podatku tylko niektórym podatnikom - klientom iPKO, Inteligo, Banku Millennium, Idea Banku oraz Banków Spółdzielczych. Należy też pamiętać, że jeśli uiścimy niedopłatę bezpośrednio przez system e-PIT, Izba pobierze od nas dodatkową prowizję w wysokości 55 groszy za przelew.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że informację o ewentualnej niedopłacie (w przypadku, gdy jedynie sprawdzamy swoje zeznanie) otrzymamy do 31 maja. Będziemy mieć wówczas 7 dni na wpłacenie kwoty niedopłaty. Jeśli nie zapłacimy podatku na czas, będziemy musieli zapłacić odsetki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News