Niedopłatę za 2019 r. trzeba przelać na własny mikrorachunek
pixabay/Michał Jarmoluk
Autor Radosław Święcki - 27 Lutego 2020

Od tego roku niedopłatę podatku należy opłacić w inny sposób. Spóźnialscy zapłacą wysoką karę

Od tego roku niedopłatę podatku za ubiegły rok trzeba przelać na własny mikrorachunek. Jak sprawdzić, jaki jest numer naszego indywidualnego konta i jak poprawnie niedopłatę zapłacić? Wyjaśniamy poniżej.

O zmianach dotyczących opłaty niedopłaty podatku za 2019 r. pisze Business Insider.

Przypomnijmy, że od 15 lutego mamy możliwość - za pośrednictwem systemu Twój e-PIT - rozliczenia się z fiskusem przez internet, bądź sprawdzenia swojego zeznania podatkowego za ubiegły rok. Dowiemy się w ten sposób, czy urząd skarbowy jest nam coś winny (wówczas nadpłata zostanie wpłacona na wskazany przez nas numer konta), czy też my musimy zwrócić pieniądze skarbówce. Z niedopłatą najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy przez cały płaciliśmy zaliczki na podatek w ramach niższego progu podatkowego, ale ostateczne roczne przychody spowodowały jego przekroczenie i opodatkowane zostały 32-proc. stawką.

Za psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupZa psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupCzytaj dalej

Dotychczas niedopłatę przelewaliśmy przelewaliśmy na konto urzędu skarbowego, w którym się rozliczaliśmy. Od tego roku należy wpłacać ją na swój mikrorachunek.
Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku? Są na to dwa sposoby.

- Należy skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego, który udostępniło Ministerstwo Finansów na stronie internetowej. Wystarczy, że podamy swój identyfikator podatkowy, czyli PESEL lub NIP, a system poda nam numer naszego mikrorachunku.

- Należy sprawdzić w usłudze Twój e-PIT, czyli w miejscu, gdzie możemy internetowo wysłać swoje rozliczenie podatkowe. Jest to możliwe, gdy zdecydujemy się na płatność online za pośrednictwem państwowego systemu. Zobaczymy wtedy swoje dane, m.in. PESEL, urząd skarbowy, w którym się rozliczam, a także numer mikrorachunku właśnie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Radio Maryja promuje oburzające tezy na temat księży wykorzystujących dzieci. "Trzeba powiedzieć dość"

Niedopłata za podatek - kiedy informacja?

Portal zwraca uwagę, że jeśli postanowimy uiścić niedopłatę przez system Twój e-PIT, wówczas system bezpośrednio przekieruje nas do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Niestety KIR daje możliwość opłacenia podatku tylko niektórym podatnikom - klientom iPKO, Inteligo, Banku Millennium, Idea Banku oraz Banków Spółdzielczych. Należy też pamiętać, że jeśli uiścimy niedopłatę bezpośrednio przez system e-PIT, Izba pobierze od nas dodatkową prowizję w wysokości 55 groszy za przelew.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że informację o ewentualnej niedopłacie (w przypadku, gdy jedynie sprawdzamy swoje zeznanie) otrzymamy do 31 maja. Będziemy mieć wówczas 7 dni na wpłacenie kwoty niedopłaty. Jeśli nie zapłacimy podatku na czas, będziemy musieli zapłacić odsetki.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zwrócił mu uwagę, w odwecie pokiereszował twarz. Policja szuka młodego człowieka z autobusu 186
  2. Przez lata mówiono nam, że wzmacnia kości. Teraz naukowcy powiązali je z nowotworem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Polak prowadził relację z włoskiej izolatki. Zwykła poczekalnia i robaki [FILM]
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News