BiznesINFO.pl
Wielkie odkrycie na Jeziorze Bodeńskim

Pxhere

Niebywałe odkrycie w Jeziorze Bodeńskim. Znaleziono łódź sprzed 4 tys. lat

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Odkrycie w Jeziorze Bodeńskim może całkowicie zmienić narrację historyczną. Odnaleziona łódź sprzed 4 tys. lat rzuca nowe światło na historię z okresu między XXIV a XXIII wiekiem przed Chrystusem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiego odkrycia dokonano w Jeziorze Bodeńskim w Niemczech

  • Co oznacza nowe znalezisko dla historii

  • Co stanie się ze znalezionym skarbem

Odkrycie w Niemczech

W Jeziorze Bodeńskim w Niemczech dokonano spektakularnego odkrycia. Mowa o dłubance - prehistorycznej łodzi wykonanej z drzewa lipowego, która jest prawdziwą sensacją archeologiczną.

Łódź, na którą natrafiono w pobliżu Konstancji, ma osiem metrów długości i jest znaleziskiem na skalę światową, jednak prawdziwa praca przy zabytku dopiero się zacznie. Proces wydobywania dłubanki z wody będzie niezwykle żmudny i najpewniej potrwa kilka tygodni, ponieważ konserwatorom nie uda się jej odzyskać w jednym kawałku. Wszystko dlatego, że drewno lipowe jest na to zbyt kruche i zbyt miękkie, tłumaczył przewodniczący okręgu Stuttgart Wolfgang Reimer.

Wydobywanie łodzi będzie naprawdę koronkową robotą, ponieważ do jej wydobywania konserwatorzy będą bardzo ostrożnie korzystać z małych łopatek.

Tajemnicze znalezisko

Obecność łodzi z tak dalekiego okresu zadziwia, ponieważ w pobliżu miejsca zatonięcia statku nie odkryto jak dotąd żadnych śladów osadnictwa.

Reimer podkreślał, jak ważny jest dla historii nowe odkrycie w Niemczech. Znalezisko jest bowiem namacalnym dowodem, że Jezioro Badeńskie było wykorzystywane jako droga wodna lub akwen do połowu ryb między XXIV a XXIII wiekiem przed Chrystusem.

Odkrycie zostało zgłoszone do państwowego urzędu ochrony zabytków już jesienią 2018 roku. Od tego momentu eksperci zdążyli przeprowadzić wstępne rozpoznanie. 

Kiedy łódź zostanie wydobyta na ląd, zostanie od razu przetransportowana do pracowni konserwatorskiej urzędu ochrony zabytków, gdzie konserwatorzy poddadzą ją wieloletniej i niezwykle pracochłonnej konserwacji.

PAP przypomina, że Jezioro Bodeńskie w Niemczech jest miejscem niezwykle docenianym przez archeologów. Do tej pory poznano pozostałości ponad 70 wiosek palowych w wodzie i na torfowisku, które były dziełem rąk myśliwych i rybaków z epoki kamienia i brązu. Ponad 110 obiektów odkrytych w tamtym rejonie trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tagi:

OdkrycieNiemcy

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >