BiznesINFO.pl > Finanse > Niebywałe, na czym można zarobić. Wystarczy wyjść do parku
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 03.10.2023 12:52

Niebywałe, na czym można zarobić. Wystarczy wyjść do parku

park
East News

 Niewiele osób wie, że na kasztanach można zarobić. W Polsce działają nawet specjalne punkty skupu, w których można je sprzedać.

Zastosowanie kasztanów

Kasztany można wykorzystać do robienia ludzików czy innych jesiennych dekoracji. Okazuje się jednak, że nie tylko. Kto jeszcze wykorzystuje kasztany? Firmy kosmetyczne. Walory kasztanów idealnie sprawdzają się przy tworzeniu maści, balsamów i kremów. Kosmetyki z kasztanów pomagają na żylaki, hemoroidy, stłuczenia, a także wpływają korzystnie na cerę.

Nic dziwnego, że firmy są zainteresowane skupem i przybywa punktów, gdzie można oddać zebrane kasztany.

Mandat za zbieranie grzybów. Tym grzybiarzom grożą wysokie kary

Ceny kasztanów

Ile można zarobić na kasztanach? Stawki nie są powalające. Średnia cena od lat jest podobna i za kilogram kasztanów można dostać ok. 1 zł/kg. 

Jak ustalił „Fakt" w województwie wielkopolskim cena za kilogram kasztanów wynosi 1,20 zł, o ile zbierze się ich minimum 300 kg. Łącznie można zatem zarobić 360 zł. W kolei w gminie Blizanów (także Wielkopolska) stawka wynosi 1,40 zł za kilogram. W przypadku samodzielnego dostarczenia towaru do skupu ta cena jest nieco wyższa, bo wynosi 1,50 zł za kilogram. Najwięcej można aktualnie zarobić w Gryficach (woj. zachodniopomorskie), gdzie oferują za nie 1,70 zł za kg.

Zasady skupu

Przed oddaniem kasztanów należy sprawdzić zasady skupu. Zwykle towar musi być posortowany i bez łupin, natomiast same kasztany nie mogą być spleśniałe i uszkodzone. Aby je chronić, najlepiej przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu. 

Tagi: Ceny