Refundacja zabiegów u dentysty to możliwość otrzymania częściowego lub całkowitego zwrotu kosztów związanych z leczeniem stomatologicznym. Aby skorzystać z tej opcji, niezbędne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Polacy często decydują się na leczenie zębów dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy zdrowotne, zamiast dbać o profilaktykę i regularnie odwiedzać stomatologa.
Jednym z głównych powodów tego trendu jest brak świadomości dotyczącej konieczności regularnych wizyt u dentysty. Wiele osób uważa, że jeśli nie ma bólu zęba, to nie ma potrzeby odwiedzania gabinetu stomatologicznego.
Tymczasem jak wyjaśniają lekarze, regularne wizyty u stomatologa pozwalają na wykrycie i zapobieganie problemom zdrowotnym związanym z jamą ustną, zanim jeszcze pojawią się objawy choroby.
Innym problemem jest brak dostępności do stomatologów, zwłaszcza w małych miejscowościach. W niektórych regionach Polski, pacjenci muszą pokonać duże odległości, aby skorzystać z usług stomatologicznych. Niestety, brak dostępności do tego rodzaju usług może skłaniać pacjentów do odkładania wizyt u dentysty na później. Wiele osób odkłada wizyty na całe lata.
Darmowa wizyty do 450 zł
Narodowy Fundusz Zdrowia wyłoży za nas nawet 450 zł na profilaktyczne wizyty u dentysty. Nie każdy w Polsce o tym wie. W ramach refundowanych wizyt, możemy m.in. usunąć kamień czy zrobić przegląd, aby sprawdzić czy nasze zęby oraz ich okolice w jamie ustnej są zdrowe.
Oprócz tego, jak podaje serwis denthelp.pl w ramach NFZ pacjenci mogą skorzystać z:
- 1 raz w roku badania stomatologicznego i 3 razy w roku przeglądu jamy ustnej,
- 2 zdjęć RTG zębów,
- leczenia próchnicy (od jedynek do trójek za pomocą plomb z materiałów chemoutwardzalnych, pozostałe zęby możemy - wypełnić amalgamatem),
- leczenia kanałowego (od jedynek do trójek),
- leczenia protetycznego (w przypadku utraty co najmniej pięciu zębów w jednym łuku mamy prawo do protezy akrylowej raz na pięć lat),
- usunięcia kamienia nazębnego raz do roku,
- leczenia zmian na błonie śluzowej,
- chirurgicznego usunięcia zęba,
- znieczulenia (powierzchniowego, nasiękowego bądź wewnątrzustnego w powiązaniu z gwarantowanym świadczeniem - stomatologicznym),
- leczenia i profilaktyki zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
- leczenia ortodontycznego dzieci do 12 roku życia.
Nie możemy zapominać, że tego rodzaju usługi nie są wykonywane wszędzie i przez każdego lekarza. Skorzystamy z nich jedynie w gabinetach, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.