BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Nieruchomości mieszkaniowe w Polsce. NBP policzył pełną wartość

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

W raporcie NBP można przeczytać, że szacunkowa wartość nieruchomości w Polsce wynosi 3,8 biliona zł - podaje portal bankier.pl. Jest to wzrost względem zeszłego roku, kiedy szacunek wyniósł 3,4 biliona zł.

NBP oszacował wartość nieruchomości

Podwyższenie wartości o 15,3 proc. jest spowodowane wzrostem powierzchni zasobu mieszkań - w dużych miastach przyrost o 2 proc., a w mniejszych miejscowościach - 1,3 proc. Wpływ na to miało zwiększenie cen transakcyjnych - w dużych miastach o 710 proc. oraz 10-17 proc. w mniejszych miejscowościach.

Wartość nieruchomości komercyjnych wyliczono na 0,25 biliona zł. W porównaniu do roku 2018 nie zanotowano dużego wzrostu - wynika to ze zwiększenia powierzchni przy równoległej obniżce cen, przede wszystkim w Warszawie i ośrodkach handlowych.

NBP - inne dane z raportu

Eksperci NBP tłumaczą, że podstawą do przeprowadzenia szacunku były dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące powierzchni użytkowej zasobu mieszkaniowego w wyodrębnionych jednostkach. Wartość ta została pomnożona przez ceny transakcyjne lokali w 16 miastach, a w pozostałych miejscach przez ceny odtworzeniowe.

Ciekawie wypadają takie dane w zestawieniu z takimi wartościami jak produkt krajowy brutto. Analizy NBP wykazały, że w zeszłym roku wartość nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych wynosił 196 proc. PKB. Choć nie jest to najwyższy wynik. Z “złotych czasach” na rynku nieruchomości związek ten przekraczał ponad 200 proc. 

A jak Polska wypada na tle innych krajów? Dla porównania, szacunkowa wartość wszystkich nieruchomości w Stanach Zjednoczonych to 33,3 bln dolarów, a w Wielkiej Brytanii 7,3 bln funtów (dane z 2018 roku).

Tagi:

PolskaNieruchomościNBP

Podobne artykuły

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >

Finanse

Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]