Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > NBP chce nowego świadczenia dla emerytów. Zaprezentował już swój pomysł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 25.01.2021 01:00

NBP chce nowego świadczenia dla emerytów. Zaprezentował już swój pomysł

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Chowanie pieniedzy do skarpety, oszczedzanie na "czarna godzine", trzymanie gotowki w domu
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zaplanował NBP

  • Jak ma wyglądać reforma emerytur w wydaniu NBP

  • Dlaczego zdecydowano się na taki krok

NBP ma swój projekt emerytur

NBP planuje wprowadzić nie tylko banknot o nominalnej wartości 1000 zł, ale także przeorganizować polski system emerytalny. NBP chce podążać krokiem reformy emerytalnej w kraju?

Przypomnijmy, że Polacy nie ufają polskiemu systemu emerytalnemu, a to głównie za sprawą OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne miały być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy "na jesień życia". Niestety, finalnie nasi rodacy pieniądze w OFE utopili, a rząd nie ma pojęcia w jaki sposób zabrać się za jego likwidację.

Jednakże na horyzoncie pojawiła się także możliwość przystąpienia do PPK. PPK mają być bardziej stabilne niż OFE, bowiem do nich dokłada się nie tylko pracownik, ale także państwo i pracodawca. Ta metoda oszczędzania na emeryturę także nie spotkała się z aprobatą.

Niedawno na horyzoncie pojawiły się europejskie emerytury, czyli Ogólnoeuropejskie Indywidualne Programy Emerytalne. "Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - napisano na rządowej stronie.

Okazuje się, że NBP znalazło jeszcze inne rozwiązanie dla polskiego systemu emerytalnego. PAP informuje, że NBP chciałby wprowadzenia świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej waloryzowanej inflacją. Czym jest nowy pomysł NBP?

NBP chce europejskich emerytur

"W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji" - napisało NBP w uzasadnieniu swojego projektu.

Zdaniem Narodowego Banku Polskiego to właśnie takie rozwiązanie jest stosowane w innych krajach europejskich. Świadczenie emerytalne w tej formie ma zagwarantować wypłatę środków w momencie, w którym po prostu by ich zabrakło.

"Narodowy Bank Polski wielokrotnie wskazywał na potrzebę uregulowania tego zagadnienia w polskim prawodawstwie. Brak możliwości otrzymania świadczenia w formie renty dożywotniej jest nie tylko niekorzystny z punktu widzenia przyszłych emerytów, lecz również wydaje się być zagrożeniem dla instytucji finansowych oferujących OIPE. W ramach OIPE będzie można bowiem przenosić środki między dostawcami OIPE, również pomiędzy różnymi krajami" - argumentuje NBP.

NBP podkreśla, że w związku z wprowadzeniem OIPE wiele osób może zdecydować się na przeniesienie swojego kapitału na rynki zagraniczne. "W związku z tym NBP ponownie postuluje podjęcie działań zmierzających do umożliwienia polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej" - podkreśla NBP.