BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Nawet 400 zł dodatku. Wystarczy złożyć jeden wniosek

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Emeryci mogą liczyć na 400 zł więcej doliczanego do świadczenia emerytalnego, ale także na 400 zł dodatku do wyjazdów profilaktycznych. Wszystko jest możliwe, ale pod warunkiem spełnienia kilku istotnych warunków. Jakich?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób 400 zł mogą zyskać emeryci

  • Na jakich zasadach przyznawany jest dodatek dzieciom

  • Jakie warunki trzeba spełnić w obu przypadkach

Dodatkowe 400 zł do emerytury

Przypomnijmy, że od marca 2021 r. minimalna emerytury wynosi 1250,68 zł brutto, co daje nieco ponad 1 tys. zł na rękę. Dane opublikowane przez ZUS w grudniu 2020 r. pokazują, że w ubiegłym roku minimalne świadczenie pobierało ponad 300 tys. polskich seniorów.

W przypadku emerytur nie można zapominać o waloryzacji świadczeń, ale także o tym, że emeryci mają prawo do ich ponownego przeliczenia. Warunki na jakich odbywa się cała procedura uzależnione są od wielu czynników.

Dziennik "Gazeta Wyborcza" przypomina, że emeryci urodzeni przed 1949 r. pobierający emerytury na starych zasadach, również mogą wystąpić o przeliczenie świadczenia raz na kwartał. Młodsi seniorzy mogą to zrobić zaledwie raz w roku.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie nowych zasad, które ujednolicą system przeliczania świadczeń. W nowych zasadach nie przewiduje się uwzględniania kapitału podstawowego, a jedynie zgromadzony dotychczas i podzielony przez przewidywaną długość życia.

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z periodykiem podkreśla, że na zmianach stracą byli górnicy, ale zyskać mogą dorabiający do emerytury i odprowadzający składki do ZUS. Ponowne przeliczenie świadczenia może zaowocować emeryturą większą nawet o 400 zł.

Dodatek do wyjazdu profilaktycznego

Portal gwarek.com.pl informuje, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od bardzo długiego czasu dofinansowuje wyjazdy profilaktyczno-zdrowotne dla dzieci. Do katalogu można zaliczyć zielone szkoły, profilaktykę specjalistyczną oraz wakacyjne wyjazdy.

Dodatek przysługuje dzieciom zagrożonym chorobami wynikającymi z zanieczyszczenia powietrza. Z dofinansowania na wyjazd na zieloną szkołę mogą skorzystać uczniowie klas I-III szkół podstawowych, natomiast z dodatku na wakacje mogą skorzystać wszystkie dzieci zamieszkujące gminę ujętą w odpowiednim dokumencie, tj.: wykazie.

Dodatek w wysokości 350 zł przysługuje na jedno dziecko w przypadku, gdy wypoczynek odbywa się poza terenem woj. śląskiego. Z kolei z okazji wyjazdu na terenie woj. śląskiego dodatek przyznawany jest w kwocie 400 zł. Jeśli wycieczka jest krótsza niż 10 dni, urząd przyzna odpowiednio 250 zł i 300 zł.

Warto nadmienić, że przed pandemią koronawirusa łączne wsparcie dla dzieci wyniosło 5 mln złotych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >