Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 150 tys. zł dla rolników. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 02.04.2023 12:47

Nawet 150 tys. zł dla rolników. Ostatnia chwila na złożenie wniosku

Pieniądze
BiznesInfo

Tylko do 3 kwietnia można ubiegać się o pomoc na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Szansa na dodatkowe pieniądze

Wnioski o pomoc na "Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego" można składać do 3 kwietnia 2023 r.

ARiMR poinformowała, że nabór rozpoczął się 3 marca br., a do tej pory zarejestrowała 312 wniosków na ponad 33,52 mln zł. Dofinansowanie wypłacane będzie standardowo w wysokości 50 proc., a w przypadku gdy inwestycję prowadzi młody rolnik - 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

Dla kogo dofinansowanie?

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami. O pomoc nie mogą starać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk i trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Więcej pieniędzy, niż roku temu

"W tym naborze limit pomocy wzrósł do 150 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. We wcześniejszych naborach maksymalna kwota wsparcia wynosiła 100 tys. zł" - podała ARiMR. 

Na co przeznaczyć pieniądze

Agencja informuje, że otrzymaną pomoc można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Pomoc można również wydać na zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych i wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Wnioski można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. Można je również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.