Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Największa polska sieć pizzerii trafiła w ręce Norwegów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.12.2022 21:13

Największa polska sieć pizzerii trafiła w ręce Norwegów

flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion
Biznesinfo

To jedna z większych transakcji na rynku gastronomicznym. Nowym właścicielem największej polskiej sieci pizzerii Da Grasso została norweska firma Orkla — donosi portal dlahandlu.pl. Pierwszą umowę inwestycyjną zawarto 3 miesiące temu. W tym czasie obie firmy otrzymały wymagane zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz uzgodniły warunki przyszłej współpracy.

Da Grasso jest największą polską siecią pizzerii. Historia firmy sięga roku 1996 — wówczas otwarto w Łodzi pierwszą restaurację. Do tej pory w Polsce powstało 190 lokali franczyzowych pod tą nazwą.

Da Grasso ma nowego właściciela

Zgodnie z ustalonymi we wrześniu warunkami norweska firma Orkla przejęła 74 proc. udziałów w polskiej sieci pizzerii. Założycielka firmy Karolina Rozwandowicz w dalszym ciągu pozostanie jej udziałowcem, a Magdalena Piróg będzie stała na czele zarządu. Da Grasso ma kontynuować działalność bez zmian w zakresie nazwy i brandu.

Wraz z zarządem Da Grasso oraz ich franczyzobiorcami chcemy kontynuować dynamiczny rozwój firmy. Połączymy nasze narzędzia, wiedzę i doświadczenie, co pozwoli nam na dalsze umocnienie marki w Polsce— powiedział w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Tommi Tervanen, CEO Orkla Pizza Out of Home.

W zawarciu transakcji firmom doradzała Fidea Corporate Finance.

Czym zajmuje się Orkla?

Norweska firma istnieje od 1904 roku. Dostarcza produkty i rozwiązania koncepcyjne konsumentom, a także zaopatruje rynki gastronomiczne i piekarnicze w krajach skandynawskich, bałtyckich oraz w wybranych krajach Indii i Europy Środkowej.

Orkla już od czterech lat przejmuje europejskie pizzerie. Zainwestowała m.in. w restauracje w Niemczech i Finlandii. Dzięki transakcji z Da Grasso będzie zarządzać 860 lokalami.