BiznesINFO.pl
Najniższy podatek dochodowy na świecie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Najniższy podatek dochodowy na świecie. Wymienisz raje podatkowe?

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Najniższy podatek dochodowy na świecie wynosi 0 proc., taką stawkę ma tylko kilka państw. Nie bez powodu te państwa uznawane są za raje podatkowe, w których rejestruje się wiele korporacji. Jest jednak kilka alternatyw dla egzotycznych kierunków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które kraje mają zerowy PIT i CIT

  • W których krajach są najniższe stawki podatku dochodowego

  • Jak na ich tle wypada Polska

Najniższy podatek dochodowy na świecie. Egzotyczne kierunki

Najniższy podatek dochodowy na świecie jest w kilku, dosyć egzotycznych krajach. Stawki PIT i CIT na poziomie 0 proc. są na Bahamach, Bermudach, Kajmanach i Anguilli. Rozlicza się tam wiele firm i dużych korporacji, ze względu na próbę uniknięcia opodatkowania, lub wyjątkowo niekorzystne systemy podatkowe w macierzystych państwach.

Natomiast po wykluczeniu krajów ze stawką zerową, najniższy podatek dochodowy na świecie wynosi 5 proc. zarówno CIT, jak i PIT. W rankingu przoduje Arabia Saudyjska leżąca w zachodniej Azji i znajdująca się w sąsiedztwie państw znanych z milionerów, takich jak Katar, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Co ciekawe, mimo dosyć liberalnego prawa podatkowego, Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną, w której zakazana jest działalność partii politycznych. Gospodarka kraju opiera się głównie na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. 

Bardzo niski podatek CIT jest również w Barbadosie, części archipelagu Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i uprawie trzciny cukrowej. Jak wskazuje firma specjalizująca się w spółkach zagranicznych Admiral Private, Barbados ma wzrost gospodarczy na poziomie 3-5 proc. rocznie, do czego przyczynia się liberalne prawo podatkowe.

Podatek CIT wynosi tam 5,5 proc. jeśli przychody mieszczą się w widełkach 1-20 mln dolarów barbadosu.  W przypadku przychodów 20-30 mln, CIT wynosi 2,5 proc. i 1 proc. w wypadku przychodów ponad 30 mln lokalnych dolarów. Warto jednak zaznaczyć, że dla odmiany na Barbadosie jest niezwykle wysoki PIT, bo wynosi aż 38 proc.

Najniższy podatek dochodowy w Europie

Co ciekawe, najniższy podatek dochodowy w Europie mają Węgry, przynajmniej jeśli chodzi o CIT. Wynosi on jedynie 9 proc. PIT jest nieco większy, bo na poziomie 15 proc. Warto jednak zaznaczyć, że Węgrom daleko od raju podatkowego szczególnie, że od jakiegoś czasu zmagają się z inflacją.

Czarnogóra również może się pochwalić dosyć niskim poziomem podatku dochodowego. Państwo powstało w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry i do dziś odbudowuje się po wojnie domowej w Jugosławii, w czym na pewno pomaga zmniejszony fiskalizm państwa. Obecnie podatek CIT wynosi w Czarnogórze 9 proc., natomiast PIT 12,65 proc.

Niedużym państwem z Europy, które ma niskie stawki podatkowe jest Księstwo Andory, leżące pomiędzy Francją, a Hiszpanią. Stawki PIT i CIT ustalono tam w 2015 roku i wynoszą one po 10 proc.

Interesujący kierunek to również Szwajcaria. Dzięki możliwości negocjacji podatku dochodowego z szwajcarskimi władzami, wiele zamożnych osób decyduje się na zmianę swojej rezydencji podatkowej. W Polsce taką decyzję podjęła np. Grażyna Kulczyk.

Dla porównania, w Polsce stawka CIT wynosi 19 proc. choć są przewidziane wyjątki np. dla spółek z o.o., czy niedawno wprowadzony Estoński CIT. Z kolei podatek maksymalna stawka PIT wynosi 17 proc. dla najniższej grupy podatkowej do 32 proc. dla najwyższej.

Podobne artykuły

Na czym polega podatek od betonu?

Finanse

Będziemy musieli płacić podatek od betonu. Dzięki niemu pojawi się w miastach więcej zieleni?

Czytaj więcej >
Ile zarabiają księża?

Finanse

Ile i w jaki sposób zarabiają księża? Co z podatkami i pieniędzmi z tacy?

Czytaj więcej >
Kancelaria Sejmu chciała wydać 300 tys. złotych na auto dla psów.

Finanse

300 tys. zł za limuzynę dla psów. Kancelaria Sejmu na zakupach

Czytaj więcej >
Klienci PKO BP oraz kilku innych banków  mogą spodziewać się utrudnień w weekend i na początku najbliższego tygodnia.

Finanse

Przerwy w czterech wielkich bankach na weekend. Część klientów straci okresowo dostęp do konta

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >