BiznesINFO.pl
Najniższy podatek dochodowy na świecie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Najniższy podatek dochodowy na świecie. Wymienisz raje podatkowe?

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Najniższy podatek dochodowy na świecie wynosi 0 proc., taką stawkę ma tylko kilka państw. Nie bez powodu te państwa uznawane są za raje podatkowe, w których rejestruje się wiele korporacji. Jest jednak kilka alternatyw dla egzotycznych kierunków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które kraje mają zerowy PIT i CIT

  • W których krajach są najniższe stawki podatku dochodowego

  • Jak na ich tle wypada Polska

Najniższy podatek dochodowy na świecie. Egzotyczne kierunki

Najniższy podatek dochodowy na świecie jest w kilku, dosyć egzotycznych krajach. Stawki PIT i CIT na poziomie 0 proc. są na Bahamach, Bermudach, Kajmanach i Anguilli. Rozlicza się tam wiele firm i dużych korporacji, ze względu na próbę uniknięcia opodatkowania, lub wyjątkowo niekorzystne systemy podatkowe w macierzystych państwach.

Natomiast po wykluczeniu krajów ze stawką zerową, najniższy podatek dochodowy na świecie wynosi 5 proc. zarówno CIT, jak i PIT. W rankingu przoduje Arabia Saudyjska leżąca w zachodniej Azji i znajdująca się w sąsiedztwie państw znanych z milionerów, takich jak Katar, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Co ciekawe, mimo dosyć liberalnego prawa podatkowego, Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną, w której zakazana jest działalność partii politycznych. Gospodarka kraju opiera się głównie na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. 

Bardzo niski podatek CIT jest również w Barbadosie, części archipelagu Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i uprawie trzciny cukrowej. Jak wskazuje firma specjalizująca się w spółkach zagranicznych Admiral Private, Barbados ma wzrost gospodarczy na poziomie 3-5 proc. rocznie, do czego przyczynia się liberalne prawo podatkowe.

Podatek CIT wynosi tam 5,5 proc. jeśli przychody mieszczą się w widełkach 1-20 mln dolarów barbadosu.  W przypadku przychodów 20-30 mln, CIT wynosi 2,5 proc. i 1 proc. w wypadku przychodów ponad 30 mln lokalnych dolarów. Warto jednak zaznaczyć, że dla odmiany na Barbadosie jest niezwykle wysoki PIT, bo wynosi aż 38 proc.

Najniższy podatek dochodowy w Europie

Co ciekawe, najniższy podatek dochodowy w Europie mają Węgry, przynajmniej jeśli chodzi o CIT. Wynosi on jedynie 9 proc. PIT jest nieco większy, bo na poziomie 15 proc. Warto jednak zaznaczyć, że Węgrom daleko od raju podatkowego szczególnie, że od jakiegoś czasu zmagają się z inflacją.

Czarnogóra również może się pochwalić dosyć niskim poziomem podatku dochodowego. Państwo powstało w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry i do dziś odbudowuje się po wojnie domowej w Jugosławii, w czym na pewno pomaga zmniejszony fiskalizm państwa. Obecnie podatek CIT wynosi w Czarnogórze 9 proc., natomiast PIT 12,65 proc.

Niedużym państwem z Europy, które ma niskie stawki podatkowe jest Księstwo Andory, leżące pomiędzy Francją, a Hiszpanią. Stawki PIT i CIT ustalono tam w 2015 roku i wynoszą one po 10 proc.

Interesujący kierunek to również Szwajcaria. Dzięki możliwości negocjacji podatku dochodowego z szwajcarskimi władzami, wiele zamożnych osób decyduje się na zmianę swojej rezydencji podatkowej. W Polsce taką decyzję podjęła np. Grażyna Kulczyk.

Dla porównania, w Polsce stawka CIT wynosi 19 proc. choć są przewidziane wyjątki np. dla spółek z o.o., czy niedawno wprowadzony Estoński CIT. Z kolei podatek maksymalna stawka PIT wynosi 17 proc. dla najniższej grupy podatkowej do 32 proc. dla najwyższej.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Nowy rządowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie

Finanse

Podatek od sprzedaży mieszkania. Sprzęt może być ulgą, a zaoszczędzisz krocie

Czytaj więcej >

Finanse

NFZ wyłoży za ciebie prawie 500 zł na wizytę u dentysty

Czytaj więcej >

Finanse

Rewolucyjne zmiany w sanatoriach NFZ. Rząd przygotował już ustawę, wzrosną opłaty i nie tylko

Czytaj więcej >

Finanse

Sąd Apelacyjny podjął decyzję we frankowej sprawie Dziubakowie kontra Raiffeisen

Czytaj więcej >
Podatki po nowemu od 1 lipca

Finanse

Sprzedajesz bez działalności gospodarczej? Uważaj, bo zapłacisz krocie

Czytaj więcej >

Finanse

Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS

Czytaj więcej >