Najniższy podatek dochodowy na świecie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 2 Stycznia 2021

Najniższy podatek dochodowy na świecie. Wymienisz raje podatkowe?

Najniższy podatek dochodowy na świecie wynosi 0 proc., taką stawkę ma tylko kilka państw. Nie bez powodu te państwa uznawane są za raje podatkowe, w których rejestruje się wiele korporacji. Jest jednak kilka alternatyw dla egzotycznych kierunków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które kraje mają zerowy PIT i CIT
  • W których krajach są najniższe stawki podatku dochodowego
  • Jak na ich tle wypada Polska

Najniższy podatek dochodowy na świecie. Egzotyczne kierunki

Najniższy podatek dochodowy na świecie jest w kilku, dosyć egzotycznych krajach. Stawki PIT i CIT na poziomie 0 proc. są na Bahamach, Bermudach, Kajmanach i Anguilli. Rozlicza się tam wiele firm i dużych korporacji, ze względu na próbę uniknięcia opodatkowania, lub wyjątkowo niekorzystne systemy podatkowe w macierzystych państwach.

Natomiast po wykluczeniu krajów ze stawką zerową, najniższy podatek dochodowy na świecie wynosi 5 proc. zarówno CIT, jak i PIT. W rankingu przoduje Arabia Saudyjska leżąca w zachodniej Azji i znajdująca się w sąsiedztwie państw znanych z milionerów, takich jak Katar, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Co ciekawe, mimo dosyć liberalnego prawa podatkowego, Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną, w której zakazana jest działalność partii politycznych. Gospodarka kraju opiera się głównie na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej.

Bardzo niski podatek CIT jest również w Barbadosie, części archipelagu Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i uprawie trzciny cukrowej. Jak wskazuje firma specjalizująca się w spółkach zagranicznych Admiral Private, Barbados ma wzrost gospodarczy na poziomie 3-5 proc. rocznie, do czego przyczynia się liberalne prawo podatkowe.

Podatek CIT wynosi tam 5,5 proc. jeśli przychody mieszczą się w widełkach 1-20 mln dolarów barbadosu. W przypadku przychodów 20-30 mln, CIT wynosi 2,5 proc. i 1 proc. w wypadku przychodów ponad 30 mln lokalnych dolarów. Warto jednak zaznaczyć, że dla odmiany na Barbadosie jest niezwykle wysoki PIT, bo wynosi aż 38 proc.

Najniższy podatek dochodowy w Europie

Co ciekawe, najniższy podatek dochodowy w Europie mają Węgry, przynajmniej jeśli chodzi o CIT. Wynosi on jedynie 9 proc. PIT jest nieco większy, bo na poziomie 15 proc. Warto jednak zaznaczyć, że Węgrom daleko od raju podatkowego szczególnie, że od jakiegoś czasu zmagają się z inflacją.

Czarnogóra również może się pochwalić dosyć niskim poziomem podatku dochodowego. Państwo powstało w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry i do dziś odbudowuje się po wojnie domowej w Jugosławii, w czym na pewno pomaga zmniejszony fiskalizm państwa. Obecnie podatek CIT wynosi w Czarnogórze 9 proc., natomiast PIT 12,65 proc.

Niedużym państwem z Europy, które ma niskie stawki podatkowe jest Księstwo Andory, leżące pomiędzy Francją, a Hiszpanią. Stawki PIT i CIT ustalono tam w 2015 roku i wynoszą one po 10 proc.

Interesujący kierunek to również Szwajcaria. Dzięki możliwości negocjacji podatku dochodowego z szwajcarskimi władzami, wiele zamożnych osób decyduje się na zmianę swojej rezydencji podatkowej. W Polsce taką decyzję podjęła np. Grażyna Kulczyk.

Dla porównania, w Polsce stawka CIT wynosi 19 proc. choć są przewidziane wyjątki np. dla spółek z o.o., czy niedawno wprowadzony Estoński CIT. Z kolei podatek maksymalna stawka PIT wynosi 17 proc. dla najniższej grupy podatkowej do 32 proc. dla najwyższej.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nowy obowiązek wpisania do ewidencji, trafią do niej miliony nazwisk. Może także i twoje
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. Do tej pory miałeś spokój, teraz spodziewaj się kontroli. ZUS zaczął już od nowego roku

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News