BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/Z.Zaremba, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7020565

Spadają ceny najmu mieszkań. Znamy stawki w największych miastach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak kształtują sią stawki za najem mieszkań w ostatnich miesiącach

 • W których miastach obniżki są największe, a w których najmniejsze

 • Ile wynosi średnia miesięczna opłata za mieszkanie wynajmowane w poszczególnych miastach

Najem coraz tańszy

Po zawyżonych stawkach za najem mieszkań, z którymi mieliśmy do czynienia w listopadzie i grudniu 2020 r., nie ma już śladu. Aktualną sytuację na rynku lokali wynajmowanych postanowił przeanalizować portal bankier.pl we współpracy z serwisem otodom.pl.

Choć początek roku obfitował w obniżki stawek za najem to właściciele nie zdecydowali się na tak duże obniżki, jak w poprzednich latach. Spadek ceny miesiąc do miesiąca powyżej 2 proc. zaobserwowano bowiem tylko w dwóch miastach - Szczecinie i Krakowie. W styczniu 2017 r. takich miast było pięć, w 2018 r. - sześć, a w 2020 r. - aż siedem.

Mimo tego za sprawą pandemicznych obniżek, które miały miejsce przede wszystkim w pierwszej połowie ubiegłego roku, najem jest aktualnie najtańszy od kilku lat. W styczniu 2021 r. w każdym z dziesięciu największych miast w Polsce zarejestrowano przecenę o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.

Gdzie cena za najem spadła najbardziej? Które miasta oferują najtańsze lokale?

Największy spadek cen za najem, bo aż o 27 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 r., odnotowano w Szczecinie. Na drugim miejscu uplasowała się w Warszawa z obniżką o 22,3 proc. Podium zamyka Kraków z przeceną w ujęciu rocznym rzędu 17,1 proc.

Dalsze pozycje rankingu prezentują się następująco:

 • Bydgoszcz - spadek o 15,8 proc.,

 • Gdańsk - 14,9 proc.,

 • Lublin - 14,6 proc.,

 • Katowice - 12,8 proc.,

 • Poznań - 11,8 proc.,

 • Łódź - 8,7 proc.,

 • Wrocław - 7,6 proc.

Zupełnie inaczej prezentuje się zestawienie w kontekście kosztów najmu. Druga w kontekście spadku dynamiki cen Warszawa w dalszym ciągu oferuje mieszkania najdroższe. Business Insider Polska donosi, że średnia cena lokalu wynajmowanego w stolicy to obecnie 3386 zł. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z uśrednionym kosztem rzędu 2196 zł. Trzecią lokatę zajmuje Wrocław ze stawką 2177 zł.

Na kolejnych miejscach znalazły się:

 • Szczecin – 2074 zł,

 • Kraków – 2053 zł,

 • Łódź – 1996 zł,

 • Lublin – 1964 zł,

 • Katowice, Poznań – 1744 zł,

 • Bydgoszcz – 1534 zł.

Największe mieszkania tanieją najszybciej

Co ciekawe, największe obniżki zarejestrowano w przypadku mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw. Ma to związek z faktem, że taki metraż jest wyjątkowo trudno wynająć w dobie trwającej pandemii.

Jednak na obniżki mogą liczyć także osoby poszukujące lokalu o powierzchni poniżej 38 mkw. Portal bankier.pl donosi, że warszawska stawka za najem takiego mieszkania była najniższa od co najmniej czterech lat. W Krakowie i Gdańsku tak niskie ceny można było znaleźć ostatni raz w maju 2017 r.

Obniżka dotyczy także większych lokali o powierzchni między 38 a 60 mkw. Trzy miasta, które oferują najdroższe lokale - Warszawa, Kraków i Gdańsk, oferowały za taki metraż stawki najniższe od 2017 r.

Na przeceny nie mogą liczyć z kolei osoby, które planują zakup własnego mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Styczeń 2021 r. to już trzeci miesiąc z rzędu, na którym średnia stawka ofertowa lokali z drugiej ręki wzrosła. Bardzo dużą podwyżkę zanotowano na rynku pierwotnym - styczniowe stawki są o 3,5 proc. wyższe niż w grudniu 2020 r.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]