PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty Narodowego Banku Polskiego
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 7 Stycznia 2021

Najbogatsza gmina w Polsce. Poziomu życia może zazdrościć im nie jeden Polak

Najbogatsza gmina w Polsce nie zaskakuje nikogo od lat, jednakże zwolenników życia w stolicy na pewno może dziwić ten fakt. Ciekawym jest również, że dysproporcja między najbogatszą gminą w Polsce, a tą najbiedniejszą jest przeogromna. Z czego żyją mieszkańcy najbogatszej gminy w Polsce, jaki mają standard życia i dlaczego to właśnie oni wygrywają nieprzerwanie od lat? Sprawdźmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Która gmina w Polsce jest najbogatsza
  • W jaki sposób najbogatsza gmina w Polsce wykorzystuje swój potencjał
  • Czym różni się życie w najbogatszej gminie w Polsce od innych

Najbogatsza gmina w Polsce już nikogo nie dziwi

Od momentu transformacji ustrojowej Polska przeszła przez wiele problemów, a z częścią z nich boryka się po dziś dzień. Jednocześnie nie ma żadnej wątpliwości, że powoli rozwijamy się i zaliczamy wzrost gospodarczy. Przez wiele lat warunki życia Polaków bardzo się poprawiły i choć może być to za mało, aby mówić o statusie wschodnich Niemiec to wciąż się staramy i przemy do przodu.

Mimo wszystko polskie społeczeństwo jest pełne dysproporcji oraz nierówności widocznych na każdym kroku – część naszych rodaków pławi się bogactwie i pieniądzach, natomiast inni borykają się z biedą, ubóstwem i bezrobociem. Na ten moment aparat państwowy nie jest w stanie poradzić sobie z tym i wprowadzić rozwiązań, które pomogłyby zredukować ów problem.

Dysproporcje występujące w naszym kraju świetnie obrazują zestawienia najbogatszych oraz najbiedniejszych gmin. Różnice między dwoma krańcami są ogromne. Przypomnijmy, że zestawienie najbiedniejszych gmin w Polsce wygrał Potok Górny w woj. lubelskim, jednakże tamtejsi mieszkańcy zdają się tego nie dostrzegać. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” jeden z nich stwierdził, że w gminie nie ma żadnej biedy, a tutejszych ludzi nic tak nie denerwuje jak pytania o pierwsze miejsce w rankingu najbiedniejszych gmin w Polsce. Która gmina jest zatem najbogatszą?

Kleszczów – gmina w woj. łódzkim, która niezmiennie od lat pozostaje najbogatszą gminą w Polsce. Od samego początku tworzenia zestawień przez GUS, czyli od 2002 r. pozycja lidera należy właśnie do Kleszczowa. Według danych z 2019 r. dochód na jednego mieszkańca gminy wynosił 43 999 zł.

Cóż, w Kleszczowie na próżno szukać Katarzyny Dowbor realizującej odcinek programu „Nasz nowy dom”, Elżbiety Jaworowicz rozwiązującej problemy w „Sprawie dla reportera” czy materiału dla programu „Uwaga”. Samorządowy portal PAP podaje, że najbogatsza gmina w Polsce swoje pierwsze miejsce zawdzięcza „wpływom z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów”.

Najbogatsza gmina w Polsce – co jest tajemnicą jej sukcesu?

Mieszkańcy Kleszczowa są bardzo dumni ze swojej pozycji w rankingu najbogatszych gmin w Polsce. Tuż za Kleszczowem uplasowała się gmina Rząśnia także znajdująca się w woj. łódzkim. Dochody na jednego mieszkańca wyniosły tutaj 10 031 zł. Czołówkę zamyka gmina Kobierzyce z woj. dolnośląskiego z dochodem w wysokości 7 732 zł per capita. Zatem jak najbogatsza gmina Kleszczów zbudowała swoją pozycję?

- Gmina daje dużo perspektyw, wiele osób sprowadza się tutaj, więc myślę, że jest bardzo przyszłościową gminą – mówiła jedna z mieszkanek najbogatszej gminy w Polsce cytowana w materialne TVN24. Inna powiedziała, że miasto już w 2017 r. finansowało przyszłościowe projekty z zakresu fotowoltaiki. – Nie można narzekać – skwitowała.

Najbogatsza gmina bardzo dobrze prosperuje, a to odbija się na statusie życia mieszkańców. Seniorzy mogą liczyć na darmowy basen, kobiety na aerobik, a władze Kleszczowa dokładają się do opieki stomatologicznej, oferują stypendia dla studentów, które jest podwójne: płaci za nie gmina oraz Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów. Jednakże nie są to jedyne aspekty odróżniające mieszkańców „polskiego Kuwejtu” od reszty kraju.

Dziennikarze TVN24 zauważają, że w Kleszczowie „na dachu prawie każdego domu (i budynku gospodarczego) pobłyskują panele fotowoltaiczne. W wielu domach ciepło dostarczają pompy ciepła, żeby mieszkańcy nie brudzili się węglem”. Co ciekawe, te inwestycje w większości sfinansowała gmina. Mimo wszystko, mieszkańcy najbogatszej gminy w Polsce wciąż noszą głowę na karku i powtarzają, że jest to nadal Polska, a nie utopia i trzeba o tym pamiętać.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News