BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Kindergeld bije na głowę 500 plus. Tysiące Polaków dostanie pieniądze z niemieckiego programu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie Kindergeld w przyszłym roku

  • Jak na tle niemieckiego Kindergeld wypada polskie 500 plus

  • Czy można łączyć Kindergeld z 500 plus

Kindergeld niczym polskie 500 plus?

W momencie, gdy polskie 500 plus od lat stoi w miejscu, a jego wartość maleje z miesiąca na miesiąc (informowaliśmy o tym , że obecnie świadczenie jest warte ok. 454 zł), niemieckie Kindergeld rośnie i to rekordowo.

Na nowe stawki Kindergeld mogą załapać się nie tylko Niemcy, ale także i Polacy. Tych drugich także musimy ograniczyć do legalnie zatrudnionych i posiadających prawo pobytu na terenie naszego zachodniego sąsiada. Z wyliczeń portalu money.pl wynika, że na Kindergeld może załapać się nawet 200 tys. polskich dzieci. Ile zatem wyniesie podwyżka Kindergeld i jak na jego tle wypada polskie 500 plus?

Kindergeld na pierwsze i drugie dziecko wzrośnie do 219 euro, czyli ok. 990 zł. Z kolei na trzecie dziecko rodzice otrzymają 225 euro. Na czwarte i każde kolejne przyznawane Kindergeld wyniesie 250 euro.

W Polsce rodzina z dwójką dzieci otrzymuje zaledwie 1000 zł, natomiast w Niemczech będzie to prawie dwa razy więcej. Co więcej, Niemcy dla swoich rodaków przygotowali również różnego rodzaju ulgi podatkowe i inne świadczenia rodzinne. Według wyliczeń money.pl, niemiecka rodzina może rocznie uzyskać 5 tys. euro na samych ulgach i świadczeniach socjanych.

Dla porównania warto wspomnieć, że Niemcy każdego roku na Kindergeld wydają ok. 38 mld euro, natomiast w polskie 500 plus rocznie pochłania 40 mld zł (w przyszłym roku będzie 41 mld zł ). Równowartość rocznego programu Kindergeld w przeliczeniu na złotówki to 158 mld zł, czyli kilka lat funkcjonowania 500 plus. Jednakże pobierając Kindergeld, Polacy muszą uważać na jedną rzecz. 

Kindergeld idzie w górę. 500 plus warte mniej niż wcześniej

Polacy pobierający Kindergeld nie mogą łączyć go z 500 plus - informuje Wirtualna Polska powołując się na PAP. Wszystko za sprawą historii polskiego ojca, który jednocześnie pobierał świadczenie 500 plus oraz Kindergeld. Niemcy nakazały odliczenie kwoty 500 plus od niemieckiego Kindergeld, mężczyzna się na to nie zgodził, zdecydował się na batalię w sądzie i... przegrał we wszystkich instancjach.

Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy w swoim orzeczeniu zdecydował, że świadczenia socjalne - w tym przypadku Kindergeld - wypłacane polskim pracownikom mają być pomniejszane o kwotę tych pobieranych w Polsce - spór był o 500 plus.

Kiedy instytucje niemieckie dowiedziały się, że ojciec dwóch dziewczynek pobiera zarówno Kindergeld, jak i 500 plus, zażądały zwrotu ponad 2 tys. euro za okres wypłacania obu świadczeń jednocześnie. Niemiecki trybunał orzekł, że Kindergeld i 500 plus są świadczeniami tego samego rodzaju - informuje portal Wirtualna Polska.

Warto zaznaczyć, że Kindergeld przysługuje także tym dzieciom, które wraz z drugim rodzicem pozostają w Polsce.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domeny rządowe odsyłają na strony dla dorosłych
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]