fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.11.2019. n/z Dziecko trzyma banknot 500 zl.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 6 Stycznia 2021

Budżet coraz trudniej spiąć. Ale pod jednym względem rząd dalej zamierza być rozrzutny

Świadczenie 500 plus to fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości, a partia rządząca daje temu wyraz zawsze, gdy nadarzy się ku temu okazja. O tym, że budżet kraju ledwo spiąć wiadomo już od dawna, jednakże beneficjenci 500 plus nie mają się czym martwić - pieniądze nadal będą do nich wędrowały niczym manna z nieba. Potwierdził to sam wiceminister rodziny, Stanisław Szwed.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Krótkiej historii 500 plus
  • Ile w przyszłym roku będzie kosztowało nas 500 plus
  • Jakie sumy rząd przeznaczył na poszczególne programy socjalne

Świadczenie 500 plus wciąż na świeczniku

Świadczenie 500 plus to nieporównywalnie najważniejszy program socjalny ze wszystkich wprowadzonych przez rządy Prawa i Sprawiedliwości. 500 plus pierwotnie miał zachęcić Polaków do posiadania dzieci, jednakże w tej kwestii niewiele zdziałał.

Mimo wszystko w opinii wielu politologów 500 plus pozwoliło najuboższym rodzinom na powolne wyjście z biedy, w której się znajdowały. Na tę kwestię bardzo mocno w swojej kampanii prezydenckiej wskazywał Andrzej Duda mówiący, że 500 plus pozwoliło choć w małym stopniu zatrzeć różnicę między ubóstwem a bogactwem.

500 plus ma mnóstwo swoich zwolenników (co niewątpliwie przejawia się także w głosach wyborczych na PiS), ale także i przeciwników. Przypomnijmy, że wiele osób, a w tym także polityków opozycji swego czasu mówiło, że jest to program oparty na rozdawnictwie w celu uzyskania politycznej korzyści. Autorem podobnych słów był Rafał Trzaskowski, kontrkandydat Andrzeja Dudy w wyścigu o urząd prezydenta.

Należy zaznaczyć także, że 500 plus to ogromne obciążenie dla polskiego budżetu. Tylko w wyniku pandemii koronawirusa deficyt budżetowy wyniesie ponad 100 mld zł. Dla porównania koszt programu "Rodzina 500 plus" to ok. 40 mld zł.

Zacznie się na początku kwietnia i obejmie wszystkich Polaków. Udział jest obowiązkiemZacznie się na początku kwietnia i obejmie wszystkich Polaków. Udział jest obowiązkiemCzytaj dalej

Wielu analityków zastanawia się również nad tym czy w końcu zabraknie pieniędzy w budżecie na realizację świadczeń socjalnych przewidzianych przez rząd. Wszelkie wątpliwości rozwiał wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, podczas swojego przemówienia w Senacie. Ten zabrał głos w sprawie świadczeń socjalnych.

500 plus, budżet i rozrzutność?

- Najważniejsza informacja jest taka, że przy bardzo trudnym budżecie państwa nie oszczędzaliśmy na sprawach społecznych i wszystkich programach, które prowadziliśmy w 2020 roku. Te programy będą również kontynuowane - powiedział z dumą cytowany przez serwis bankier.pl.

Rząd w budżecie zagwarantował 878 mln zł na zabezpieczenie socjalne. Jak podkreślił wiceszef resortu rodziny, jest to o 25 mln zł więcej niż przed rokiem. Jednakże to nie wszystko, ponieważ kwoty przeznaczone na poszczególne programy socjalne należy liczyć w miliardach złotych.

Na Fundusz Solidarnościowy, z którego m.in.: zostaną wypłacone trzynastki i czternastki rząd przeznaczył 29,5 mld zł. Z kolei świadczenie 500 plus pochłonie 41 mld zł, a Dobry Start prawie 1,5 mld zł. Program "Za życiem" to koszt 542 mln zł, Karta Dużej Rodziny pochłonie ok. 44 mln zł, natomiast pomoc społeczna prawie 5 mld zł.

- Środki zaplanowane w budżecie państwa na zadania związane z zabezpieczeniami społecznymi i rodziną są na podobnym poziomie jak w roku 2020 lub wyższe, wynikające z zapotrzebowania - dodatkowo planowaną 14. emeryturą, która ma być wypłacona w listopadzie - podkreślił cytowany przez money.pl.

Nie ulega wątpliwości, że ze wszystkich programów socjalnych to świadczenie właśnie 500 plus kosztuje najwięcej. Szkoda, że jednocześnie rząd nie podkreśla tego, jak bardzo wszystko drożeje, inflacja szaleje, a on wprowadza kolejne abstrakcyjne podatki, np.: opłatę cukrową będącą przedmiotem żartów od kilku dni.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Fatalne wieści dla setek tysięcy Polaków. Musicie poczekać kilka miesięcy
  2. Znakomite informacje dla seniorów. Leki od specjalisty też będą darmowe
  3. Gdzie jest założyciel AliExpress? Szukają go już 2 miesiące

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News