BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.11.2019. n/z Dziecko trzyma banknot 500 zl.

East News, Arkadiusz Ziolek

Budżet coraz trudniej spiąć. Ale pod jednym względem rząd dalej zamierza być rozrzutny

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Świadczenie 500 plus to fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości, a partia rządząca daje temu wyraz zawsze, gdy nadarzy się ku temu okazja. O tym, że budżet kraju ledwo spiąć wiadomo już od dawna, jednakże beneficjenci 500 plus nie mają się czym mart

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Krótkiej historii 500 plus

  • Ile w przyszłym roku będzie kosztowało nas 500 plus

  • Jakie sumy rząd przeznaczył na poszczególne programy socjalne

Świadczenie 500 plus wciąż na świeczniku

Świadczenie 500 plus to nieporównywalnie najważniejszy program socjalny ze wszystkich wprowadzonych przez rządy Prawa i Sprawiedliwości. 500 plus pierwotnie miał zachęcić Polaków do posiadania dzieci, jednakże w tej kwestii niewiele zdziałał.

Mimo wszystko w opinii wielu politologów 500 plus pozwoliło najuboższym rodzinom na powolne wyjście z biedy, w której się znajdowały. Na tę kwestię bardzo mocno w swojej kampanii prezydenckiej wskazywał Andrzej Duda mówiący, że 500 plus pozwoliło choć w małym stopniu zatrzeć różnicę między ubóstwem a bogactwem.

500 plus ma mnóstwo swoich zwolenników (co niewątpliwie przejawia się także w głosach wyborczych na PiS), ale także i przeciwników. Przypomnijmy, że wiele osób, a w tym także polityków opozycji swego czasu mówiło, że jest to program oparty na rozdawnictwie w celu uzyskania politycznej korzyści. Autorem podobnych słów był Rafał Trzaskowski, kontrkandydat Andrzeja Dudy w wyścigu o urząd prezydenta.

Należy zaznaczyć także, że 500 plus to ogromne obciążenie dla polskiego budżetu. Tylko w wyniku pandemii koronawirusa deficyt budżetowy wyniesie ponad 100 mld zł. Dla porównania koszt programu "Rodzina 500 plus" to ok. 40 mld zł.

Wielu analityków zastanawia się również nad tym czy w końcu zabraknie pieniędzy w budżecie na realizację świadczeń socjalnych przewidzianych przez rząd. Wszelkie wątpliwości rozwiał wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, podczas swojego przemówienia w Senacie. Ten zabrał głos w sprawie świadczeń socjalnych.

500 plus, budżet i rozrzutność?

- Najważniejsza informacja jest taka, że przy bardzo trudnym budżecie państwa nie oszczędzaliśmy na sprawach społecznych i wszystkich programach, które prowadziliśmy w 2020 roku. Te programy będą również kontynuowane - powiedział z dumą cytowany przez serwis bankier.pl.

Rząd w budżecie zagwarantował 878 mln zł na zabezpieczenie socjalne. Jak podkreślił wiceszef resortu rodziny, jest to o 25 mln zł więcej niż przed rokiem. Jednakże to nie wszystko, ponieważ kwoty przeznaczone na poszczególne programy socjalne należy liczyć w miliardach złotych.

Na Fundusz Solidarnościowy, z którego m.in.: zostaną wypłacone trzynastki i czternastki rząd przeznaczył 29,5 mld zł. Z kolei świadczenie 500 plus pochłonie 41 mld zł, a Dobry Start prawie 1,5 mld zł. Program "Za życiem" to koszt 542 mln zł, Karta Dużej Rodziny pochłonie ok. 44 mln zł, natomiast pomoc społeczna prawie 5 mld zł.

- Środki zaplanowane w budżecie państwa na zadania związane z zabezpieczeniami społecznymi i rodziną są na podobnym poziomie jak w roku 2020 lub wyższe, wynikające z zapotrzebowania - dodatkowo planowaną 14. emeryturą, która ma być wypłacona w listopadzie - podkreślił cytowany przez money.pl.__

Nie ulega wątpliwości, że ze wszystkich programów socjalnych to świadczenie właśnie 500 plus kosztuje najwięcej. Szkoda, że jednocześnie rząd nie podkreśla tego, jak bardzo wszystko drożeje, inflacja szaleje, a on wprowadza kolejne abstrakcyjne podatki, np.: opłatę cukrową będącą przedmiotem żartów od kilku dni.

Podobne artykuły

Na czym polega podatek od betonu?

Finanse

Będziemy musieli płacić podatek od betonu. Dzięki niemu pojawi się w miastach więcej zieleni?

Czytaj więcej >
Ile zarabiają księża?

Finanse

Ile i w jaki sposób zarabiają księża? Co z podatkami i pieniędzmi z tacy?

Czytaj więcej >
Kancelaria Sejmu chciała wydać 300 tys. złotych na auto dla psów.

Finanse

300 tys. zł za limuzynę dla psów. Kancelaria Sejmu na zakupach

Czytaj więcej >
Klienci PKO BP oraz kilku innych banków  mogą spodziewać się utrudnień w weekend i na początku najbliższego tygodnia.

Finanse

Przerwy w czterech wielkich bankach na weekend. Część klientów straci okresowo dostęp do konta

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >