Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nadchodzi duża podwyżka popularnego świadczenia. Wielu Polaków dostanie 3,6 tys. zł więcej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.08.2023 09:42

Nadchodzi duża podwyżka popularnego świadczenia. Wielu Polaków dostanie 3,6 tys. zł więcej

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w przyszłym roku podniesiona zostanie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł. W związku z tym urzędnicy przekazali ważne informacje dotyczące formalności oraz terminów wypłat.

W przyszłym roku ZUS będzie wypłacał 800 plus

To efekt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zakłada ona podwyższenie od 1 stycznia 2024 roku kwoty świadczenia 500 plus do 800 złotych. Aktualnie z programu Rodzina 500+ korzysta ponad 6,5 miliona dzieci. Od 2019 roku (czyli rozpoczęcia programu) do końca br. łączne wydatki z tego tytułu wyniosą około 255 miliardów złotych. To inwestycja w rodzinę, dzieci, kapitał ludzki i przyszłość kolejnych pokoleń Polaków – podkreśla Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Polacy tłumnie ruszyli po dodatkowe pieniądze. Złożono już prawie 2,5 mln wniosków

Co zrobić, aby otrzymać wyższe świadczenie wychowawcze?

Podwyżka z 500 do 800 zł obejmie te osoby, które według stanu na 1 stycznia 2024 roku mają prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 roku. ZUS z automatu zmieni wysokość świadczenia, dlatego nie trzeba składać w tym celu żadnego wniosku. Po 1 stycznia przyszłego roku rodzice i opiekunowie zostaną poinformowaniu o otrzymaniu wypłat w nowej wysokości na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Dla rodziców i opiekunów oznacza to, że na ich konta będzie wpływać rocznie o 3600 zł więcej środków przeznaczonych na utrzymanie dziecka. Przy dwójce dzieci jest to 7200 zł, a trójce – 10 800 zł – wyjaśnia prezes ZUS. Dodaje, że zasady funkcjonowania programu pozostają bez zmian.

Czy można zrezygnować z 500 plus?

Jeśli ktoś z jakichś przyczyn chce zrezygnować z pobierania świadczenia wychowawczego, może to zrobić za pośrednictwem platformy PUE ZUS. W tym celu należy złożyć wniosek:

  • SW-WYC – dla rodziców, osób sprawujących pieczę nad dzieckiem, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych,
  • SW-D-WYC – dla dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych lub opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego lub domu pomocy społecznej.