Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy tłumnie ruszyli po dodatkowe pieniądze. Złożono już prawie 2,5 mln wniosków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.08.2023 08:34

Polacy tłumnie ruszyli po dodatkowe pieniądze. Złożono już prawie 2,5 mln wniosków

pieniadze-gotowka-kalendarz
Biznesinfo

Każdy rodzin i opiekun wie, że skompletowanie wyprawki szkolnej to duży cios w nasze domowe portfele. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie sięgają po środki z programu 300 plus, mające ulżyć nieco domowemu budżetowi. Tylko w ubiegłym roku z pomocy skorzystało aż 4,6 mln dzieci, a na konta rodziców wpłynęło 1,4 mld złotych. Wszystko wskazuje także i na to, że w tym roku liczby będą równie imponujące. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie przekazał najnowsze dane.

300 plus wspiera domowe budżety

Program “Dobry Start” to konkretne wsparcie dla rodziców i opiekunów uczniów, którzy uzyskane od państwa pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na zakup podręczników, zeszytów czy innych niezbędnych w wyprawce przedmiotów.

- Świadczenie przysługuje na dziecko, które uczy się i jest w wieku od 7 do 20 lat lub do 24 lat, gdy ma orzeczoną niepełnosprawność. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach i na studentów - tłumaczy śląski oddział ZUS-u w informacji przesłanej do redakcji Biznesinfo.

Wnioski o wypłatę pieniędzy mogą złożyć rodzic, opiekun faktyczny dziecka lub też opiekun prawny, a także pełnoletni uczeń niebędący na utrzymaniu rodziców. Świadczenie należy się również na dzieci w pieczy zastępczej oraz osoby usamodzielniane, opuszczające pieczę zastępczą.

Wielu Polaków musi płacić ten podatek. Wiadomo już, w których miastach szykują się znaczne podwyżki

ZUS prezentuje najnowsze dane

Choć nabór wniosków o przyznanie 300 plus na nowy rok szkolny trwa dopiero od 1 lipca, ZUS zdążył już przyjąć prawie 2,5 mln wniosków dotyczących programu “Dobry Start”. W ich ramach wypłacono ponad 3 mln świadczeń, na które przekazano niebagatelną kwotę 915 mln złotych.

Co istotne, wniosków i przeznaczonych na wsparcie uczniów pieniędzy z pewnością będzie jeszcze o wiele więcej, bowiem o dodatkowe 300 złotych można ubiegać się aż do 30 listopada. Warto jednak nie zwlekać, gdyż im szybciej złożymy dokumenty, tym szybciej otrzymamy środki, a te na pewno się przydadzą.

Jak szacuje w badaniu na zlecenie Empiku SW Research, połowa rodziców wyda w tym roku aż 500 złotych na przygotowanie dziecka do nauki. W koszty wliczono nie tylko artykuły papiernicze, ubrania i obuwie, ale nawet wyposażenie pokoju. Brakuje w nich jednak nadal podręczników.

Jak ubiegać się o pieniądze?

Wszystkim, którzy znajdują się w grupie objętej programem, a nie złożyli jeszcze odpowiednich wniosków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że można zrobić to jedynie drogą elektroniczną.

W tym celu uruchomione zostały cztery różne kanały: aplikacja mZUS, profil na platformie PUE ZUS, bankowość elektroniczna lub portal Emp@tia.

Warto zaznaczyć przy tym, że jeśli z wnioskiem wyrobimy się do 31 sierpnia, pieniądze na pewno trafią do nas jeszcze we wrześniu. Przed wysłaniem wypełnionego formularza koniecznie sprawdźmy także wszystkie dane, aby uniknąć pomyłki i na czas otrzymać środki.