Monety wycofane ze strefy euro? Komisja Europejska rozpoczyna procedurę
Pixabay/moritz320
Autor Maria Glinka - 2 Października 2020

Możemy żegnać się z monetami o niższych nominałach? Unia chce ich wycofania

Komisja Europejska rozważa wycofanie monet eurocentowych z obiegu. Na taki krok zdecydowały się już niektóre państwa należące do Unii Europejskiej. Na mocy nowych regulacji monety zniknęłyby z całej strefy euro. Takie rozwiązanie popiera zdecydowana większość Europejczyków.

Monety eurocentowe do likwidacji

Monety eurocentowe o nominale 1 i 2 znalazły się na celowniku Komisji Europejskiej. Instytucja unijna prowadzi pierwszy etap publicznych konsultacji w sprawie ich wycofania. Według wstępnych założeń usunięcie monet miałoby nastąpić w IV kwartale 2021 r.

Rezygnacja z monet 1 i 2 centowych oznaczałaby konieczność zaokrąglania cen w górę lub w dół do najbliższej monety - 5 eurocentów. Modyfikacje w tym zakresie wdrożyli już jakiś czas temu Belgowie, Finowie, Holendrzy, Irlandczycy i Włosi. Nowe unijne regulacje sprawiłyby, że monety o najniższych nominałach zniknęłyby z całej strefy euro.

Monety o wielu wadach i zaletach

Za wycofaniem monet przejawia fakt, że ich wartość jest zdecydowanie niższa niż koszt utrzymania w obiegu. Poza tym drobne monety często giną lub są gromadzone, dlatego też brakuje ich w powszechnym obrocie.

Jednak portal parkiet.com wskazuje, że monety o najniższych nominałach pełnią ważną funkcję regulacyjną. W ocenie ekonomistów ich likwidacja mogłaby przełożyć się na wzrost presji na inflację. Wycofanie monet dotknie przede wszystkim biedniejszych obywateli oraz organizacje charytatywne, które w takiej formie przyjmują wpłaty od darczyńców. Mimo tego z badania Eurobarometru z 2019 r. wynika, że 65 proc. obywateli strefy euro opowiada się za wycofaniem monet o nominale 1 i 2.

Ciekawa propozycja od PKP Intercity. Dzięki nowej wyszukiwarce nie będziesz przepłacaćCiekawa propozycja od PKP Intercity. Dzięki nowej wyszukiwarce nie będziesz przepłacaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy pomysł rządu bolesnym ciosem w emerytów. Zagrożonych utratą pieniędzy aż 750 tys. osób
2. Zatrważające odkrycie w domu słynnego chirurga. Nie mogli uwierzyć własnym oczom, okropne wiadomości
3. Nikt się nie wywinie. Będziesz musiał zapłacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najgorszy podatek

Monety do wycofania także w Polsce?

Koncepcja wycofania monet o najniższych nominałach pojawiła się także w Polsce. Według oficjalnych wyliczeń w obiegu pozostaje ponad 10 mld jedno- i dwugroszówek. Tym samym stanowią ponad 54 proc. wszystkich monet w obiegu. Portal finanse.wp.pl podaje, że produkcja groszówek, podobnie jak eurocentówek, zdecydowanie przewyższa ich wartość nominalną.

Wyniki zeszłorocznego badania opinii społecznej przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna nie pozostawiają wątpliwości - większość Polaków opowiada się za usunięciem monet o najniższych nominałach. Takie rozwiązanie poparło aż 70 proc. ankietowanych.

Podatnicy mają powody do radości. Rozliczanie się będzie teraz znacznie łatwiejszePodatnicy mają powody do radości. Rozliczanie się będzie teraz znacznie łatwiejszeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doda cała we łzach, do sieci trafiło niecodzienne nagranie. Co się stało?
  2. Kamil chciałby normalnie żyć. Wspierają go znani sportowcy, cała Polska udostępnia
  3. 294 tys. Polaków boleśnie ją odczuje, możesz także i ty. Akcyza z drastyczną podwyżką
  4. Dowód osobisty z ogromną zmianą, prawo już gotowe. Wiemy, kiedy wejdzie w życie
  5. Miały być auta przyszłości, a są dwie szkarady. BMW pokazały nowe modele, komuś przypadną do gustu?
  6. Lamborghini na egzaminie na prawo jazdy. Tak się zdaje w Chojnicach
Niezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukęNiezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News