Moneta NBP
pixabay.com JetraTull
Autor Konrad Karpiuk - 5 Listopada 2020

Dziś NBP wypuścił nową monetę. Nominał zaskakuje

Nowa moneta okolicznościowa z wizerunkiem wielkiego Polaka zostanie wydana przez NBP. Najbardziej zaskakującym elementem jest nominał, który znamy głównie z banknotów.

Nowa moneta NBP o nietypowym nominale

Specjalna moneta NBP zostanie wydana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nominał wyniesie 10 zł, a na jej rewersie znajdzie się Wincenty Witos, polityk, który dwukrotnie był premierem II RP i miał niemałe zasługi w walce o niepodległość.

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliskiNaukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliskiCzytaj dalej

Nominał jest równie zaskakujący co kształt, bo moneta będzie w kształcie prostokąta. Ponadto zostanie wydana także moneta w standardowym, okrągłym kształcie. Jej nominał będzie jeszcze wyższy, bo wyniesie aż 100 zł. Obie wybije Mennica Polska S.A. na zlecenie NBP.

W przypadku monety o nominale 100 zł zostanie ona wykonana ze złota (Au 900/1000), średnica wyniesie 21 mm, masa 8 g. Na obrzeżu znajdzie się napis "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Emisja będzie ograniczona do 1200 sztuk.

Czas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzytaj dalej

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebrna (Ag 925/1000), jej wymiary to 32 mm x 24,4 mm, masa 14,14 g. Obrzeża będą gładkie, a napis "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" znajdzie się na rewersie. Nakład wyniesie 11 000 sztuk.

Obie monety łączy lustrzany stempel oraz projekt Dobrochny Surajewskiej. Ponadto portret Wincentego Witosa, który znajduje się na rewersie, był projektowany na podstawie zdjęcia pochodzącego z zasobów Archiwum Akt Nowych.

Nowe 500 plus na czas pandemii. Minister ujawnił szczegółyNowe 500 plus na czas pandemii. Minister ujawnił szczegółyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem
2. Uwaga, seniorzy. Dodatkowe pieniądze do emerytury tylko dla jednej grupy, warto wiedzieć
3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

Wincenty Witos jako kolejny zasłużony Polak na monecie

Wincenty Witos urodził się w chłopskiej rodzinie, choć był zdolnym uczniem, przez brak pieniędzy nie miał możliwości dalszego kształcenia. W związku z tym kształcił się samemu. Działał w ruchu ludowym w Galicji, publikując teksty w prasie ludowej.

W 1914 roku został jednym z liderów PSL "Piast". Po wybuchu I wojnie światowej wspierał chłopskich ochotników w zaciągach do Legionów. W 1917 roku został członkiem tajnej Ligi Narodowej, w Sejmie Ustawodawczym był głównym koalicjantem klubu narodowego.

W trakcie wojny z bolszewikami angażował lud do obrony. Pod koniec sierpnia 1920 roku wydał odezwę, w której apelował o wzięcie przez Włościan spraw w swoje ręce i dołączenie do walki z bolszewikami. W trakcie Bitwy Warszawskiej sam był na froncie.

Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientówWraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientówCzytaj dalej

Współtworzył Centrolew, był aresztowany przez sanację i więziony w twierdzy brzeskiej. W 1931 doprowadził do powstania Stronnictwa Ludowego. W 1932 skazano go na więzienie, wyemigrował więc do Czechosłowacji, wrócił do kraju w 1939 roku.

Gdy wybuchła II wojna światowa nie chciał współpracować z nazistami, do końca okupacji przebywał w areszcie domowym. Zmarł 31 października w 1945 roku, jego pogrzeb był ceremonią państwową. Jego grób znajduje się w Wierzchosławicach.

Moneta

Moneta

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nocą przed sklep przyjechała kolumna z Andrzejem Dudą. Prezydent został przyłapany, wiemy co miał w koszyku
  2. Nie wszyscy potrafią je rozróżnić. Czym różni się przeziębienie od grypy?
  3. Kaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientów
  4. Zwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radości
  5. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeń
  6. Kompromitacja dziennikarza. Chciał odebrać Robertowi Lewandowskiemu nagrodę, nikt nie może w to uwierzyć, absurd
  7. Kanapka z ogórkiem i pomidorem jest najgorszym pomysłem. Eksperci biją na alarm, jedno z nich koniecznie wyrzuć
Rossmann wprowadzi nowe rozwiązanie we wszystkich swoich drogeriach. Chce zapewnić klientom większy komfortRossmann wprowadzi nowe rozwiązanie we wszystkich swoich drogeriach. Chce zapewnić klientom większy komfortCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News