BiznesINFO.pl
Moneta NBP

pixabay.com JetraTull

Dziś NBP wypuścił nową monetę. Nominał zaskakuje

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Nowa moneta okolicznościowa z wizerunkiem wielkiego Polaka zostanie wydana przez NBP. Najbardziej zaskakującym elementem jest nominał, który znamy głównie z banknotów.

Nowa moneta NBP o nietypowym nominale

Specjalna moneta NBP zostanie wydana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nominał wyniesie 10 zł, a na jej rewersie znajdzie się Wincenty Witos, polityk, który dwukrotnie był premierem II RP i miał niemałe zasługi w walce o niepodległość.

Nominał jest równie zaskakujący co kształt, bo moneta będzie w kształcie prostokąta. Ponadto zostanie wydana także moneta w standardowym, okrągłym kształcie. Jej nominał będzie jeszcze wyższy, bo wyniesie aż 100 zł. Obie wybije Mennica Polska S.A. na zlecenie NBP.

W przypadku monety o nominale 100 zł zostanie ona wykonana ze złota (Au 900/1000), średnica wyniesie 21 mm, masa 8 g. Na obrzeżu znajdzie się napis "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Emisja będzie ograniczona do 1200 sztuk. 

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebrna (Ag 925/1000), jej wymiary to 32 mm x 24,4 mm, masa 14,14 g. Obrzeża będą gładkie, a napis "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" znajdzie się na rewersie. Nakład wyniesie 11 000 sztuk.

Obie monety łączy lustrzany stempel oraz projekt Dobrochny Surajewskiej. Ponadto portret Wincentego Witosa, który znajduje się na rewersie, był projektowany na podstawie zdjęcia pochodzącego z zasobów Archiwum Akt Nowych.

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. Uwaga, seniorzy. Dodatkowe pieniądze do emerytury tylko dla jednej grupy, warto wiedzieć3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

Wincenty Witos jako kolejny zasłużony Polak na monecie

Wincenty Witos urodził się w chłopskiej rodzinie, choć był zdolnym uczniem, przez brak pieniędzy nie miał możliwości dalszego kształcenia. W związku z tym kształcił się samemu. Działał w ruchu ludowym w Galicji, publikując teksty w prasie ludowej.

W 1914 roku został jednym z liderów PSL "Piast". Po wybuchu I wojnie światowej wspierał chłopskich ochotników w zaciągach do Legionów. W 1917 roku został członkiem tajnej Ligi Narodowej, w Sejmie Ustawodawczym był głównym koalicjantem klubu narodowego.

W trakcie wojny z bolszewikami angażował lud do obrony. Pod koniec sierpnia 1920 roku wydał odezwę, w której apelował o wzięcie przez Włościan spraw w swoje ręce i dołączenie do walki z bolszewikami. W trakcie Bitwy Warszawskiej sam był na froncie.

Współtworzył Centrolew, był aresztowany przez sanację i więziony w twierdzy brzeskiej. W 1931 doprowadził do powstania Stronnictwa Ludowego. W 1932 skazano go na więzienie, wyemigrował więc do Czechosłowacji, wrócił do kraju w 1939 roku.

Gdy wybuchła II wojna światowa nie chciał współpracować z nazistami, do końca okupacji przebywał w areszcie domowym. Zmarł 31 października w 1945 roku, jego pogrzeb był ceremonią państwową. Jego grób znajduje się w Wierzchosławicach.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >