Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W 2021 rok Polska wejdzie z nowym ministerstwem. A możliwe, że powstaną aż dwa
Radosław Święcki
Radosław Święcki 25.12.2020 01:00

W 2021 rok Polska wejdzie z nowym ministerstwem. A możliwe, że powstaną aż dwa

Już niebawem pojawi się nowe ministerstwo
Wikipedia/Kanclerz99

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak będzie się nazywał nowy resort,

  • Kto nim pokieruje,

  • Jakie jeszcze zmiany czekają od stycznia 2021 roku Radę Ministrów.

Będzie nowe ministerstwo

Za tydzień rozpocznie się nowy 2021 rok, a jednym z politycznych wydarzeń kończącego się 2020 roku była rekonstrukcja rządu. Jednym z celów było uszczuplenie dotychczasowej struktury rządu za sprawą likwidacji bądź połączenia różnego rodzaju ministerstw.

Wśród nowych ministrów znalazł się Przemysław Czarnek, który w drugiej połowie października objął tekę ministra edukacji i nauki. Dotychczas resorty te funkcjonowały oddzielnie i kierowali nimi w ostatnim czasie odpowiednio Dariusz Piontkowski oraz Wojciech Murdzek. Do oficjalnego połączenia resortów dojdzie jednak dopiero 1 stycznia 2021 roku i powstanie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Rozporządzenie w tej sprawie jak podaje Interia.pl zostało już podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na jego mocy wygaszone zostaną Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i powołane zostanie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zmiana ta ma znaczenie dla samego ministra Czarnka, gdyż od dwóch miesięcy tytułowany on jest ministrem edukacji i nauki, ale jak zauważa portal, wiceministrowie byli powoływani na starych zasadach. Przykładowo Dariusz Piontkowski został wiceministrem edukacji, zaś Włodzimierz Bernacki wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Od Nowego Roku będą oni już wiceministrami edukacji i nauki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki otoczone kluczowymi pytaniami

Wspomniane rozporządzenie wejdzie w życie już w przyszłym tygodniu, jednak jak podaje Interia zmiany będą wprowadzane stopniowo, co wynika przede wszystkim z kwestii organizacyjnych, które muszą być uregulowane. Wśród rzeczy czekających na regulację są wspólna struktura, regulamin organizacyjny, instrukcja kancelaryjna, jednolity rzeczowy wykaz akt, ujednolicenie pozostałych regulacji wewnętrznych i procedur działania, które były dotychczas różne dla obu resortów, czy wspólna infrastruktura informatyczna i ujednolicenie wykorzystywanych systemów informatycznych.

Rozporządzenie zakłada, że dotychczasowe komórki organizacyjne resortów edukacji narodowej i szkolnictwa wyższego zostaną włączone do nowego ministerstwa. To w praktyce oznaczać będzie, że jego pracownicy uzyskają potwierdzenie ciągłości istnienia stosunku pracy.

Dojdzie również do wymiany tabliczek znajdujących się na gmachach obu resortów, a także do zmiany szablonów pism urzędowych, pieczątek, logotypu i last but not least – strony internetowej. Portal zauważa, że do oficjalnego połączenia resortów edukacji narodowej i nauki dojdzie ponad dwa miesiące od momentu objęcia przez Przemysława Czarnka urzędu ministra edukacji i nauki.

Czy zatem miał przez ten czas prawo np. podpisywać rozporządzenia czy dokonywać zmian personalnych? Interia zwraca uwagę, że minister działał na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 20 października br. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki. Zgodnie z nim dotychczasowe resorty zapewniały obsługę ministrowi, dzięki czemu mógł kierować działem administracji państwa w obszarze "oświaty i wychowania".

Resort rolnictwa poszerzony o leśnictwo?

Tymczasem wraz z nadejściem Nowego Roku tego rodzaju zmian może być więcej, gdyż jak podaje serwis farmer.pl 1 stycznia 2021 roku może powstać Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa. Portal powołując się na Wielkopolskę Izbę Rolniczą przypomina, że w listopadzie br. Sejm przyjął projekt zmiany ustawy o działach administracji rządowej zgodnie z którym wydzielono pozostające dotąd w kompetencji Ministra Środowiska leśnictwo i łowiectwo jako nowy dział administracji rządowej.

We wspomnianym projekcie podkreślono, że docelowo w wyniku rekonstrukcji rządu działem tym będzie kierował minister rolnictwa i rozwoju wsi. Ten objąć ma sprawy: zachowania, ochrony i powiększania zasobów leśnych; gospodarki leśnej; nasiennictwa w zakresie leśnego materiału rozmnożeniowego; ochrony lasów i gruntów leśnych oraz łowiectwa.

Przypomnijmy, że wskutek wspomnianej rekonstrukcji rządu resortem rolnictwa kieruje Grzegorz Puda, który zastąpił na stanowisku Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ten zaś popadł w konflikt z kierownictwem PiS po krytyce tzw. „Piątki Kaczyńskiego”.