PiS w sporze z Ardanowskim
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 6 Listopada 2020

Rozłam w PiS, część posłów zgromadzona wokół byłego ministra. Postawili władzom partii ultimatum

Spór na linii PiS i były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wkracza w nowy etap. Polityk zadeklarował, że jeżeli partia nie przystąpi do rozmów z posłami, którzy sprzeciwili się piątce dla zwierząt, to będzie zmuszony do podjęcia radykalnych działań. Czy to początek końca rządów większościowych PiS?

Ardanowski kontra PiS. Spór o ustawę futerkową trwa

Tuż po głosowaniu w sprawie piątki dla zwierząt PiS wyciągnął poważne konsekwencje wobec posłów, którzy nie poparli ustawy. Wśród osób zawieszonych w prawach członka partii znalazł się były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Okazuje się, że wrześniowe tarcia w związku z proponowaną regulacją przełożyły się na długofalowy konflikt w obozie władzy.

Watykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaWatykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaCzytaj dalej

Ardanowski zabrał głos w tej sprawie na antenie radia Wnet. - Chcę pozostać w klubie i w PiS, deklarowałem to wielokrotnie. Poświęciłem tej partii prawie 20 lat życia i zakładam, że ona jeszcze ma sporo rzeczy do zrobienia, ale musi się również zmienić w zakresie podejmowania decyzji. Nie może być takiej sytuacji, żeby w sprawach bardzo poważnych […] podejmować decyzje bez żadnych konsultacji ze środowiskami, które są tym zainteresowane – przyznał były szef resortu rolnictwa.

W trakcie rozmowy radiowej Ardanowski ubolewał również nad brakiem konsultacji z posłami i senatorami PiS, którzy są lepiej zaznajomieni z tematyką rolnictwa i zwierząt niż ścisłe kierownictwo partii.

Ardanowski stawia ultimatum PiS

Polityk skomentował także doniesienia medialne w sprawie ewentualnego utworzenia oddzielnego koła poselskiego w Sejmie. Ardanowski potwierdził, że część posłów zawieszonych w prawach członka PiS rozważa utworzenie nowego „bytu politycznego”. - Bardzo możliwe, że przyłączą się następni i to koło się rozrośnie – ocenił.

Kluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńKluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńCzytaj dalej

W obliczu tak ostrego konfliktu Ardanowski postawił PiS ultimatum. - Jeżeli nie będzie żadnych rozmów z kierownictwem PiS-u […] to nie mam żadnego innego wyjścia, również znajdę się w tej grupie – oznajmił były minister.

W jego ocenie wszystko zależy teraz od postawy partii. TVN24 podaje, że wnioski w sprawie utworzenia nowego koła już zostały przygotowane. Co więcej, znalazła się także wystarczająca liczba posłów, którzy złożyli swoje podpisy. - W związku z tym to tylko i wyłącznie od mądrości kierownictwa PiS-u zależy, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie jeszcze większość – przyznał Ardanowski.

Do utworzenia oddzielnego koła poselskiego potrzeba trzech posłów, a według wstępnych informacji nowa grupa miałaby liczyć sześć osób. Jeżeli te doniesienia by się potwierdziły to zgodnie z arytmetyką sejmową PiS utraciłby możliwość przeforsowywania ustaw bez poparcia partii opozycyjnych. Obecnie w Sejmie zasiada 235 posłów z ramienia PiS, a po ewentualnych roszadach ich liczba zmniejszyłaby się do 229.

Klienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuKlienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Konflikt z futerkowcami powodem przesunięcia obrad Sejmu?

Pandemia koronawirusa i spory wewnątrzpartyjne sprawiają, że pozycja PiS jest coraz słabsza. Wskazują na to nie tylko spadki w sondażach (przewaga PiS nad KO zmalała z 10 pkt. proc. do zaledwie 4 pkt. proc.), ale i działania podejmowane w ostatnim czasie przez polityków.

W tym tygodniu miało odbyć się posiedzenie Sejmu w sprawie kluczowych ustaw antycovidowych, które zakładają m.in. wprowadzenie instrumentów wsparcia dla branż poszkodowanych w wyniku nowych obostrzeń. Jednak w przeddzień rozpoczęcia obrad prezydium Sejmu podjęło decyzję o przesunięciu ich na 18-19 listopada. Zmiana terminu posiedzenia została zaproponowana przez PiS, które prawdopodobnie obawiało się braku większości i ostatecznego wyniku głosowania.

Warszawskie ZOO ma nowego mieszkańca. Do Polski zawitał bardzo rzadki gatunekWarszawskie ZOO ma nowego mieszkańca. Do Polski zawitał bardzo rzadki gatunekCzytaj dalej

- Nie mają żadnych pomysłów na rozwiązanie sytuacji w Polsce, nie mają większości w Sejmie, boją się odpowiadać na pytania i będą chcieli w ten sposób przeczekać, zwalając to na pandemię – podsumowała aktywności PiS wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  3. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  4. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  5. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  6. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  7. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  8. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćKierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News