Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony Polaków dostaną w lipcu więcej pieniędzy. Nie wszyscy się z tego cieszą
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 15.06.2023 14:24

Miliony Polaków dostaną w lipcu więcej pieniędzy. Nie wszyscy się z tego cieszą

pieniądze
Domena publiczna

Od 1 lipca 2023 roku wynagrodzenie minimalne będzie wyższe i wyniesie 3600 zł brutto. W kolejnym roku będzie jeszcze wyższe. Zdaniem ekspertów Z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wzrost płacy minimalnej powinien być realny dla możliwości firm.

Podwyżka płacy minimalnej

Od 1 stycznia wynagrodzenie minimalne wynosiło 3490 zł. Od 1 lipca 2023 roku wynagrodzenie minimalne będzie wyższe i wyniesie 3600 zł brutto, co oznacza, że na rękę pracownik dostanie około 2747 zł w skali miesiąca.W 2024 roku wynagrodzenie minimalne ma być jeszcze wyższe. Rząd proponuje dwie podwyżki płacy minimalnej - od stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie miałoby wynosić 4242 zł brutto, a od lipca 2024 roku 4300 zł brutto.

Jak czytamy w informacji przesłanej przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie,  wzrost płacy minimalnej będzie sporym obciążeniem dla przedsiębiorców.

- Wzrost płacy minimalnej jest konieczny, ale powinien być realny dla możliwości firm. Przedsiębiorcy bardzo często sami z siebie i z konieczności utrzymania składu pracowników podnoszą pensję. Tutaj największa presja jest kładziona na tych, którzy muszą podnieść koszty produktów i usług żeby być w stanie presji płacowej sprostać – dodaje Hanna Mojsiuk.

- Skok płacy minimalnej w 2024 roku o 700 złotych brutto to jednocześnie wielki skok ciśnienia dla wszystkich przedsiębiorców, którzy już teraz w budżetach swoich firm będą musieli wygenerować
ogromne kwoty na wzrost kosztów pracowniczych. Widzimy, że tak duże zmiany w płacy minimalnej powodują, że przedsiębiorcy myślą o ograniczaniu zatrudnienia lub o automatyzacji. Najmocniej
zmiany odczuwają sektory pracujące na tzw. niskich marżach, czyli np. gastronomia, usługi czyhandel. Dla tych branż wzrost płacy minimalnej to zwykle konieczność aktualizacji i mocnego
przewartościowania całego biznesu – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.

Spłaszczenie wynagrodzeń

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że wzrost płacy minimalnej przyczyni się do drastycznego  spłaszczenia płac w firmach, – najniższą krajową może zarabiać już nawet ponad 30% wszystkich pracowników. Może to demotywować wykwalifikowanych pracowników i zachęcać ich do szukania innej, lepiej płatnej pracy.

 Jak wynika z badania “Barometr rynku pracy” Gi Group Holding, 28 proc. pracowników zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. a firmy nie są tak skłonne do podwyżek jak rok temu- w ciągu najbliższego kwartału wynagrodzenia planuje podnieść tylko co czwarta z nich (to o 10 pkt proc. mniej niż rok temu).

Płaca minimalna

Płaca minimalna oto najniższe wynagrodzenie jakie może otrzymać pracownik zatrudniony na umowę o pracę zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Według danych GUS minimalne wynagrodzenie otrzymuje około 2,2 mln Polaków.