Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mikro rachunek podatkowy jest korzystny dla budżetu. Ułatwił też podatnikom rozliczenia z fiskusem
Przemysław Puch
Przemysław Puch 22.03.2022 08:51

Mikro rachunek podatkowy jest korzystny dla budżetu. Ułatwił też podatnikom rozliczenia z fiskusem

taxes-806396 1920
https://pixabay.com/pl/photos/podatki-rachunki-1040-kobieta-806396/

Jak mawiał Benjamin Franklin na tym świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Aby ułatwić spełnienie tego drugiego obowiązku, od niedawna daniny na rzecz fiskusa mogą trafiać na indywidualne specjalne konta bankowe.

Od 1 stycznia 2020 roku tzw. Mikro Rachunek Podatkowy (MRP) służy do wpłat podatków PIT, CIT oraz VAT. Zadaniem tej aplikacji jest wyłącznie wysłanie środków finansowych na rzecz Urzędu Skarbowego. Zwrot ewentualnej nadpłaty następuje w dotychczasowym, wcześniejszym trybie, czyli najczęściej na wskazany w zeznaniu podatkowym rachunek rozliczeniowo-szczędnościowy w wybranym do tej operacji banku komercyjnym.

Rząd cyfr

MRP można sprawdzić za pomocą generatora mikrorachunku lub dowolnym urzędzie skarbowym. Osoba fizyczna wystarczy, że poda swój numer PESEL albo NIP (skrót od Numer Identyfikacji Podatkowej).

Przed wykonaniem przelewu na mikro rachunek należy sprawdzić jego poprawność. To właściciel rachunku odpowiada za prawidłowe wygenerowanie numeru mikro rachunku podatkowego i to on ponosi konsekwencje ewentualnej pomyłki. Nie należy przy tym ufać informacjom pochodzącym z innych niż oficjalnie reglamentowanych do tego przez Ministerstwo Finansów stron internetowych, jak również wysyłanych za pośrednictwem poczty email czy SMS. Mogą to być próby wyłudzenia wrażliwych danych.

Wygenerowanie mikro rachunku podatkowego i jego prowadzenie nie wiąże się z żadnymi opłatami dodatkowymi. Generatory są urządzeniami cyfrowymi działającymi 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Numer MRP można więc sprawdzić w każdym miejscu i o każdej porze również za pośrednictwem telefonu czy tabletu. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów pozostanie on zawsze taki sam, nawet gdy podatnik zmieni adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego, a nawet nazwisko.

Mikro rachunek podatkowy składa się z 26 znaków, które oznaczają, między innymi, numer rozliczeniowy w Narodowym Banku Polskim (NBP), uzupełniający, PESEL. Liczne zera mają za zadanie uzupełnienie numeru, tak aby składał się on z 26 znaków.

Udeptana ścieżka

Gdy podatnik nie posiada aktualnie numeru PESEL, czeka na przykład na decyzję o jego przyznaniu, należność podatkową powinien wpłacić na mikro rachunek podatkowy przypisany Urzędowi Skarbowemu, zgodnie z obowiązującym aktualnie wykazem numerów rachunków bankowych Urzędów Skarbowych dostępnym na stronach www Krajowej Administracji Skarbowej.

Tam też znajdują się szczegółowe objaśnienia, na który rachunek powinien wpłacić konkretny podatek. W takim przypadku w przelewie należy podać numer dokumentu na przykład dowodu osobistego, czy paszportu, tak aby pracownicy Urzędu Skarbowego mogli łatwo zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę.

Inne podatki niż PIT, VAT, CIT, na przykład akcyzę, czy PCC, należy wpłacać w dotychczasowym trybie, czyli na rachunki podatkowe Urzędów Skarbowych (zgodnie z wykazem numerów bankowych Krajowej Administracji Skarbowej obowiązującym od 1 stycznia 2020 roku). Znajdują się tam także szczegółowe objaśnienia, na który rachunek należy wpłacić konkretny podatek na dotychczas obowiązujących zasadach.

W taki sposób można zrealizować również przelew fiskalny w przypadku rozliczenia na podstawie karty podatkowej oraz VAT-14 i VAT w imporcie. Także opłacanie mandatów karnych powinno odbywać się na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Korzyści z MRP

Wprowadzenie do systemu rozliczeń fiskalnych mikro rachunku podatkowego niesie ze sobą wiele korzyści.  Dzięki temu rozwiązaniu w wygodny i prosty sposób można uregulować należność z tytułu PIT, CIT i VAT. Stosunkowo szybko można zweryfikować z każdego praktycznie miejsca i o każdej porze numer mikro rachunku podatkowego.

Gdy podatnik przeprowadza się lub zatrudniająca go firma zmienia adres swojej siedziby, podatnik nadal może posługiwać się tym samym mikro rachunkiem podatkowym, nie musi szukać obowiązujących aktualnie numerów rachunków Urzędów Skarbowych, ograniczając w ten sposób liczbę omyłkowych przelewów.

Mikro rachunek podatkowy zapewnia także szybszą obsługę płatności, co sprawia, że podatnik szybciej, niż we wcześniejszym trybie powinien otrzymać zarówno zwrot ewentualnej nadpłaty, jak i pozyskać odpowiednie zaświadczenia na przykład o niezaleganiu z zapłatą podatku. Płacenie podatków, choć wciąż nie jest przyjemne, może być chociaż łatwiejsze niż było.