Matura 2021 zaskoczy nas kilkoma nowatorskimi pomysłami. Nowa matura z języka polskiego w I LO w Szczecinie.
Marcin Otorowski at Polish Wikipedia, (CC BY-SA 3.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Sierpnia 2020

Matura 2021 ze sporą zmianą. Część pytań będzie znana już przed egzaminem

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, że matura w 2021 roku będzie wyglądała nieco inaczej. Uczniowie będą znać niektóre z pytań, które pojawią się na egzaminie z języka polskiego.

Matura 2021

Wyniki tegorocznych matur nie były najlepsze. Zdawalność była zdecydowanie słabsza niż w ubiegłym roku. Ten fakt był głównym tematem rozmowy szefa CKE Marcina Smolika z dzisiejszym wydaniem “Dziennika Gazety Prawnej”.

Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićZajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićCzytaj dalej

W wywiadzie dyrektor został zapytany o to jak ocenia wyniki egzaminów w 2020 roku. Smolik podtrzymuje stanowisko ministra edukacji, który ocenił, że maturzyści nie przyłożyli się należycie do nauki.

- A jak ocenić to, że 20 tys. osób nie przeczytało "Wesela"? Z tego wniosek, że około 10 proc. maturzystów przyszło na egzamin, nie przeczytawszy obowiązkowych lektur. A lista jest naprawdę krótka, jest ich mniej niż tych, które mają obecnie ósmoklasiści. W sumie w gimnazjum i w liceum jest ich, zdaje się, trzynaście. Z tego jedna to "Bogurodzica", trochę trenów, trochę bajek Krasickiego. Nie są to obszerne dzieła - wyraził jasno szef CKE.

Marcin Smolik rozwiał także wątpliwości co do tego, czy pandemia przyczyniła się do pogorszenia się wyników. Matura w dużej mierze opiera się na znajomości lektur, zatem jeśli uczniowie mieli problem z opisaniem fabuły dzieła literackiego nie wynika on ze złego przygotowania tylko z braku woli samych uczniów. To przecież w ich gestii leży przeczytanie obowiązkowych lektur, nikt tego za nich nie zrobi.

ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Smolika zapytano także, czy wyniki matury 2020 są rozczarowujące:

- Oczekiwaliśmy, że wyniki tegorocznych egzaminów będą takie same, jak w roku ubiegłym. A nie były. Ale zapominamy, że matura to egzamin i nie chodzi o to, żeby wszyscy zdali, tylko aby zdali go przygotowani, którzy dzięki temu mogą rozpocząć studia wyższe. I biorąc pod uwagę to, co się wydarzyło i w tym roku, i w roku ubiegłym, to nie mam wrażenia jakiejś doniosłej porażki - ocenił dyrektor CKE.

Popularna sieć sklepów wprowadza nowy obowiązek. Bez maseczki niczego ci nie sprzedadząPopularna sieć sklepów wprowadza nowy obowiązek. Bez maseczki niczego ci nie sprzedadząCzytaj dalej

Zdaniem Smolika rzeczywiście, niektóre potknięcia można usprawiedliwić zdalnym nauczaniem, czy zeszłorocznym strajkiem. To odbiło się głównie na przedmiotach dodatkowych, jednak jeśli chodzi o sam język polski to tu panująca sytuacja nie miała większego wpływu, ponieważ porównując tegoroczne wyniki z zeszłorocznymi nie widać wielkiej różnicy w części egzaminacyjnej. Te różnice są widoczne jedynie w wypracowaniach, jednak według Smolika powodów w pogorszeniu wyników z tej części egzaminu należy doszukiwać się gdzie indziej.

Szef CKE był zaskoczony bardzo dobrymi wynikami z biologii, jednak zadziwiają gorsze wyniki z geografii.

Okazuje się, że przyszły rok przyniesie wiele zmian jeśli chodzi o przebieg egzaminów, zwłaszcza w języku polskim.

- Między innymi będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur – chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już, tak jak teraz, zupełnie nowe - poinformował Marcin Smolik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
Koronawirus uwielbia wesela. Ekspert tłumaczy dlaczego imprezy ślubne są tak obfite w zakażeniaKoronawirus uwielbia wesela. Ekspert tłumaczy dlaczego imprezy ślubne są tak obfite w zakażeniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News