Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Masz fotowoltaikę? Koniecznie zrób to na wiosnę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.04.2024 13:49

Masz fotowoltaikę? Koniecznie zrób to na wiosnę

fotowoltaika
Fot. Pixabay/schropferoval

Wszyscy Polacy, którzy posiadają fotowoltaikę, powinni pamiętać o tej czynności. Sporo osób może sobie nie zdawać sprawy, że panele potrzebują specjalnego przygotowania na wiosnę. Co trzeba zrobić, by fotowoltaika była jak najbardziej efektywna?

Masz fotowoltaikę? Koniecznie o tym pamiętaj

Wszyscy posiadacze fotowoltaiki powinni zadbać o swoje instalacje. Panele PV po sezonie zimowym wymagają szczególnej uwagi. 

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że fotowoltaika wymaga specjalnego przygotowania przed nadejściem wyjątkowo słonecznych miesięcy. 

Jest to niezwykle istotna kwestia, która będzie miała znaczący wpływ na efektywną pracę i wydajność instalacji. Portal Android.com postanowił zapytać eksperta Marka Szozdę o to, jak najlepiej zadbać o panele PV wiosną. 

Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Fotowoltaika wymaga specjalnego przygotowania na wiosnę

Jak przekazał specjalista portalowi Android.com, cały proces przygotowania fotowoltaiki na wiosnę możemy zawrzeć w kilku krokach. Przede wszystkim panele PV powinny zostać dokładnie oczyszczone z brudu, kurzu, liści i innych zanieczyszczeń. Kolejną bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie, czy mocowania paneli są stabilne i czy nie uległy uszkodzeniu.

Posiadacze fotowoltaiki powinni również skontrolować połączenia elektryczne między panelami, inwerterem i systemem zasilania. Należy sprawdzić, czy nie ma żadnych luzów ani korozji, które mogłyby doprowadzić do 

Zobacz także: ZUS wypłaca nawet 3500 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

Ekspert radzi, jak przygotować fotowoltaikę po zimie

Ekspert przekazał, że kolejnym krokiem, który należy wykonać jest przeprowadzenie testów sprawności systemu. Jeżeli występują jakiekolwiek problemy, to należy rozwiązać je jeszcze przed rozpoczęciem sezonu słonecznego. 

Właściciele systemów wyposażonych w oprogramowanie do monitorowania i kontroli powinni upewnić się, czy jest ono zaktualizowane. Dzięki temu zarządzanie energią będzie lepsze i poprawi się także jego funkcjonalność.