BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Maseczki można zdjąć. Rząd podał termin, kiedy na dworze odetchniesz z ulgą

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Maseczki na dworze już niebawem odejdą w zapomnienie. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, które zezwala na zdjęcie okrycia twarzy w niektórych miejscach na świeżym powietrzu, ale pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości. Oznacza to, że kryterium, od którego rząd uzależniał złagodzenie maseczkowego reżimu, zostało spełnione.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy zasady zasłaniania nosa i ust zostaną złagodzone

  • W których miejscach na świeżym powietrzu nadal trzeba będzie nosić maseczki

  • Jaki jest obecnie wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców

Maseczki obowiązkowe, ale nie wszędzie. Rząd opublikował rozporządzenie

Maseczki stały się nieodłącznym elementem pandemicznej rzeczywistości ponad rok temu. Wraz z wahaniami wskaźników zachorowań rząd regularnie modyfikował zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust. Od 10 października 2020 r. nakaz zakrywania twarzy obowiązuje na dworze.

Jednak trzecia fala pandemii odpuszcza, co pozwala na złagodzenie reżimu. W czwartek 6 maja w godzinach wieczornych w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie, które wskazuje, od kiedy będzie można zdjąć maseczki.

Z dokumentu wynika, że sprawdziły się wcześniejsze zapowiedzi ministra zdrowia. W trakcie konferencji prasowej w Bydgoszczy Adam Niedzielski ostrzegał, że nowe zasady zasłaniania nosa i ust będą różniły się od wcześniejszych zapowiedzi rządu.  

Rozporządzenie wskazuje, że maseczki można zdjąć na świeżym powietrzu od soboty 15 maja 2021 r. z ograniczeniem do 5 czerwca 2021 r., ale nie w każdej sytuacji i nie wszędzie. Ściągniecie maseczki jest bowiem możliwe tylko wtedy, gdy można zachować dystans co najmniej 1,5 m.

Gdzie nie trzeba będzie nosić maseczki?

W rozporządzeniu wyraźnie wskazano, w których miejscach na świeżym powietrzu można zdjąć okrycie twarzy. Portal money.pl podaje, że maseczki nie będą obowiązkowe na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, rodzinnych ogródków działkowych i plażach.

Katalog miejsc, w których nadal trzeba będzie nosić maseczki jest zdecydowanie dłuższy. W rządowym dokumencie czytamy, że reżim maseczkowy obowiązuje po 15 maja:

  • na drogach i placach, cmentarzach, promenadach, bulwarach, w miejscach postoju pojazdów i na parkingach leśnych,

  • na terenie nieruchomości wspólnych,

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego,

  • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (o ile pracodawca nie postanowi inaczej),

  • w budynkach użyteczności publicznej,

  • w obiektach handlowych i usługowych, placówkach handlowych i usługowych oraz na targowiskach (straganach).

Poluzowanie zasad w sprawie maseczek oznacza, że wymóg, który postawił rząd został spełniony. Przed majówką minister zdrowia oznajmił, że zasłanianie nosa i ust na świeżym powietrzu nie zawsze będzie obowiązkowe, pod warunkiem że liczba zakażeń na 100 tys. spadnie do poziomu 15. Wirtualna Polska donosi, że ten wymóg został spełniony już 4 maja. W kilku województwach wskaźnik nadal przekracza próg 15, ale średnia dla całej Polski oscyluje w granicach 13.

Nie wszystkie branże żegnają lockdown

W rozporządzeniu znalazły się także dalsze wytyczne w sprawia odmrażania gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami od 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości (przy 50 proc. obłożeniu). Z kolei od 15 maja restauracje mogą obsługiwać klientów w ogródkach gastronomicznych, pod warunkiem że zajęty będzie co drugi stolik. Tego samego dnia kina i teatry wznowią działalność na świeżym powietrzu, a od 29 maja - w pomieszczeniach.

Jednak niektóre branże nadal pozostaną zamknięte. Z rozporządzenia wynika, że przynajmniej do 5 czerwca nie będą mogły działać dyskoteki i kluby nocne. Wyjątkiem od tej zasady są sportowe kluby taneczne. Z ograniczeniami nadal będą zmagać się także punkty związane z hazardem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Flickr/fdecomite, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Niemiecka prasa ma pretensje do Unii. Poszło o pieniądze dla Polski

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >