BiznesINFO.pl > Twój portfel > Marża na długi weekend wyraźnie w górę. Każdy kierowca dobitnie odczuje
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:52

Marża na długi weekend wyraźnie w górę. Każdy kierowca dobitnie odczuje

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS tankowanie paliwa na stacji benzynowej
pxfuel.com

Marża w cenie paliwa

Marża zawarta w cenie paliw rośnie z każdym dniem. Eksperci uważają, że przyczyną jest zbliżający się długi weekend, w który na ulice wyjedzie więcej kierowców. Serwis autocentrum.pl opublikował najnowsze informacje dotyczące cen paliw w poszczególnych regionach. Jak wynika z analizy, im bliżej weekendu, tym ceny bardziej idą w górę.

Marże na stacjach paliw poszybują mocno w górę. Mimo że w ostatnim czasie ceny paliwa utrzymywały się na podobnym poziomie to teraz wszystko może ulec zmianie. Chwilowe zatrzymanie cen paliw i niskie marże kierowcy zawdzięczają przede wszystkim umocnieniu pozycji złotego na rynku. "Złoty się umocnił względem dolara w ostatnim miesiącu o ponad 6 proc. (0,6 proc. w czwartek) i amortyzuje to w całości wzrost cen ropy na światowych rynkach - europejska ropa Brent podrożała w miesiąc o 5,6 proc. (w czwartek tanieje o 0,3 proc.)" - zauważa Business Insider.

Marża rośnie na długi weekend

Marża na ceny paliw rośnie z każdym dniem. Z zestawienia przygotowanego przez autocentrum.pl wynika, że ceny paliw różnią się między sobą ze względu na województwo. Analitycy wskazują, że jest to zależne od gęstości i ilości stacji paliw na danym obszarze. Średnia cena Pb 95 wyniosła w środę 4,35 zł za litr, a miesiąc temu było to 4,30 zł. Cena oleju napędowego waha się średnio do 4,28 zł. Według piątkowych zestawień cena Pb 95 wzrosła o 3 grosze, natomiast za litr oleju napędowego należy zapłacić średnio 4,34 zł.

Marża będzie rosła nadal i tego eksperci nie kwestionują. - Kalkulacja rzeczywiście może wskazywać na pewną odbudowę poziomu marż w okresie letnim - zwłaszcza, że czas COVID-19 dla wielu stacji był okresem trudnym i poprawa popytu może przy okazji stanowić czas korekty marż. Z tym, że wniosek taki jest uogólnieniem, bo nie wszystkie stacje żyją z wysokich marż, a wiele wręcz odwrotnie utrzymuje je dość nisko, aby zainteresować kierowców niskimi cenami i zarabiać na dynamicznym obrocie - powiedział w rozmowie z Business Insider Jakub Bogucki, analityk rynku paliw serwisu e-petrol.

<