Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dziś na pewnej drodze w Polsce posypią się mandaty. Policja skorzysta z niestandardowego sprzętu
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 25.09.2020 02:00

Dziś na pewnej drodze w Polsce posypią się mandaty. Policja skorzysta z niestandardowego sprzętu

W piątek 25 września o wiele łatwiej będzie o mandat na autostradzie A2.
Pixabay

Kierowców pędzących A2 może czekać mandat

W piątek 25 września policyjna grupa Speed w ramach programu prewencji wypadków śmiertelnych na polskich drogach przystąpi do zmasowanych kontroli drogowych - przede wszystkim na autostradzie A2. W związku z tym istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo niż zwykle, że przekraczający dozwoloną prędkość kierowcy zostaną ukarani mandatami. Celem policji wcale nie jest jednak zainkasowanie jak największej ilości pieniędzy z tytułu wystawionych mandatów, lecz zmiana postawy piratów drogowych regularnie łamiących przepisy i przyczyniających się przez to do niezmiennie wysokiej liczby śmiertelnych wypadków drogowych.

Podkreśla to także Magda Zglińska, przedstawicielka firmy Yanosik, dostarczającej aplikację służącą do informowania o sytuacji na drogach i ostrzegania przed radarami. - Jak w przypadku każdej takiej akcji, celem nie jest karanie kierowców, ale ich nakłonienie do bezpiecznej jazdy. Jeśli więc kierujący pojazdami dowiedzą się z mediów lub naszej aplikacji o działaniach policji, to automatycznie ściągną nogę z gazu. Świadomość, że na najbliższych kilometrach zwiększa się ryzyko otrzymania mandatu, sprawia, że poruszają się oni wolniej i ostrożniej. Tym sposobem nie hamują na kilku ostatnich metrach przed patrolem, co również znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drodze - przywołuje słowa Zglińskiej portal Interia.

O mandat dla piratów drogowych zadba policyjny helikopter

Wyłapywaniem piratów drogowych pędzących po autostradzie A2 z nadmierną prędkością zajmą się nie tylko nieoznakowane radiowozy policyjne, ale także sprzęt całkiem innego kalibru, przed którym nieprzestrzegającym przepisów drogowych kierowcom zdecydowanie trudniej będzie się ukryć. Chodzi o policyjny helikopter, który będzie w piątek 25 września z powietrza monitorował autostradę A2 w ramach akcji "Podniebny patrol". Jak podaje Interia, zainstalowane w helikopterze kamery będą przekazywały sygnał do policyjnych radiowozów, a dzięki uzyskanym w ten sposób nagraniom policjantom łatwiej będzie zidentyfikować piratów drogowych nawet po dokonaniu przez nich wykroczenia.